Homesharing

Sdílení péče o děti s autismem. Darujme rodinám s dětmi s autismem prostor a volný čas pro odpočinek. Nebuďme lhostejní – darujme čas.

HomesharingCo to je?

irský model

Homesharing je novinkou v ČR převzatou z Irska. Jde o formu podpory směřovanou jak na děti s autismem tak na jejich rodiče.

odlehčení

Jde o více či méně pravidelné odlehčení rodinám s dětmi s autismem v náročné péči. Hostitelé na určitou dobu přebírají péči o dítě s autismem za rodiče a tím jim umožňují odpočinek a prostor pro nabrání nových sil.

nové prožitky

Díky hostitelství získávají hostitelé nové zážitky, zkušenosti a prostřednictvím dítěte s autismem také jiný pohled na svět. Dítě s autismem pak získává nové prožitky, dovednosti, kamarády a zvyšuje se jeho tolerance ke změnám.

cílová skupinaPro koho
tu jsme?

Rodiče dětí s autismem

Pečujete o dítě, dospívajícího či dospělého s autismem v jakékoli formě? Nemáte prostor si odpočinout? Potřebujete odlehčit? Neváhejte a vyplňte přihlašovací formulář zde. Ozveme se Vám a pokusíme se pomoci.

Hostitelé

Máte volný čas, prostor a místo v srdci? Chcete získat nové zkušenosti, podívat se na svět jinýma očima? Jste ochotni svůj volný čas věnovat dítěti s autismem? Jste plnoletý, zdravý tělesně i psychicky, trestně bezúhonný člověk, pár, rodina? Pak se přihlaste zde. Podpoříme Vás, poskytneme podporu a dovednosti a spárujeme s rodinou s dítětem s autismem, která potřebuje pomoc. Jdu/jdeme do toho!!!

Dítě s autismem

Dítě, dospívající či dospělý s autismem je nepostradatelná součást homesharingu. Dbáme na výběr hostitelů, jejich vzdělávání a podporu stejně jako na podporu pečujících. Monitorujeme dopad na dítě i další osoby v homesharingu.

jdu do tohoChci se stát hostitelem

01

Mám volný čas a prostor a rád bych se o něj podělil s potřebnými – stanu se hostitelem?

02

Zajímá mě to, chtěl bych se zapojit, ale mám několik otazníků??? Přihlaste se zde a my Vás pozveme na nezávazný informační večer.

03

Dozvíte se informace o hostitelství, o procesu, který hostitelství provází, poznáte tým lidí, kteří Vás budou provázet. A máte možnost se na cokoli zeptat.

04

Teď je třeba se rozhodnout. Jdu do toho nebo ne? Pokud ano, vítejte, jdeme na to. Pokud jste zjistili, že hostitelství není pro Vás, či jste do této fáze ještě nedošli, nic se neděje.

05

Úvodní setkání – aktivity, aktivity a aktivity – toto Vás bude bavit.

06

Školím se a vzdělávám se. Dozvídám se potřebné informace, pracuji na sobě a směřuji k hostitelství. Avšak i zde je možné si to rozmyslet a nepokračovat dále.

07

Párování a propojování s rodinou – představíme Vám rodinu s dítětem s autismem, kterou jsme pro Vás vytipovali. Ta také prochází přípravou. Při prvních společných krůčcích jsme Vám oporou.

08

Dojednání kontraktu – dohoda nad frekvencí hostitelství a dalšími důležitými věcmi.

09

Dostáváte podporu, supervizi. Máte člověka, na kterého se můžete obrátit. Můžete individuálně či ve skupině konzultovat, poradit se a sdílet.

přínosy homesharinguCo z toho bude

Dopad na rodiče

Poskytuje prostor a volný čas na regeneraci sil, odlehčení v náročné péči, vyřízení si osobních záležitostí. Umožňuje pečujícím věnovat se sobě navzájem, dalším dětem či aktivitám, na které není z důvodu péče o dítě s autismem prostor.

Podporuje rodinné vztahy, přináší odpočinek a tím předchází syndromu vyhoření a vyčerpání pečujících a umožňuje na chvíli se odpoutat od péče o dítě.

Dopad na dítě

Podporuje samostatnost, nové sociální vztahy, lepší adaptibilitu na nové prostředí, nové zkušenosti. Nové prostředí se pro dítě s autismem postupně stává bezpečným a čitelným, stejně jako noví lidé okolo něj.

Snižuje se závislost na rodičích, čímž je podpořen zdravý vývoj dítěte.

Dopad na hostitele

Umožňuje smysluplné trávení volného času a naplnění potřeby altruismu (pomáhat), přináší nové zážitky. Hostitelé získávají prostřednictvím dítěte s autismem nový pohled na svět, rozvíjí schopnosti porozumění, tolerance, vytrvalosti a odolnosti.

Podporuje zapojení se do komunitního způsobu života, otevírá cestu k novým kontaktům, přátelstvím a sdílení.

Dopad na společnost/komunitu

Podporuje šíření nové formy prosociálního chování, formu pomoci člověka člověku, šíří osvětu o problematice autismu a jeho akceptaci ve společnosti.

kdy probíhá homesharingKdy jsme k dispozici?

Jde o jakkoli dlouhou chvíli, kterou je hostitel ochoten věnovat dítěti s autismem a jeho rodině. Již na začátku se Vás budeme ptát kolik času chcete hostitelství věnovat. Toto nám umožní lépe porovnat potřeby rodiny s dítětem s autismem a Vás. Konkrétní časové intervaly jsou výsledkem dohody mezi Vámi jako hostiteli a rodinou.

My jsme zde pro Vás v následujících časech:

Pondělí
8:00 - 14:00
Úterý
8:00 - 14:00
Středa
8:00 - 14:00
Čtvrtek
8:00 - 14:00

Podpora Homesharingu:

Chcete podpořit Homesharing v Moravskoslezském kraji? Můžete to udělat několika způsoby.

Staňte se hostitelem a přihlaste se formulářem níže. Necítíte se na to, stát se hostitelem, ale tato forma podpory Vás zaujala? Podpořte nás finančně jako Moravskoslezský kraj. Můžete nám také poskytnout službu, kterou využijeme na zabezpečení potřeb naší organizace, případně automobil, abyste nám umožnili zrychlit podporu rodinám a hostitelům. Možností podpory je mnoho.

Chci se stát hostitelem Chci podpořit finančně

Homesharing podporuje:

                 

adresakudy k nám

1. máje 1526/66
703 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Mapa

kontaktyjsme tu pro vás

homesharing@mikasazs.cz
Mgr. Pavla Solnická koordinátor Homesharingu
Bc. Lada Bubíková Adaptační průvodce Homesharingu

bubikova@mikasazs.cz

732 385 193

Chcete se zapojit do homesharingu?

pracovníciJsme tu
pro vás

Mgr. Pavla Solnická
Mgr. Pavla Solnická Koordinátorka Homesharingu
Bc. Lada Bubíková
Bc. Lada Bubíková Adaptační průvodce Homesharingu
PhDr. Michal Panáček, PhD.
PhDr. Michal Panáček, PhD. ředitel MIKASA z.s.

reditel@mikasazs.cz

Průvodcovství rodin
s autistickými dětmi
Sociální rehabilitace
Ostrava
Sociální rehabilitace
Opava/Frenštát p. R.
MIKASA
denní stacionář
Homesharing

naše aktivityUž víte,
co hledáte?

Vzdělávání
a osvěta
Rodičovské
skupiny