Desetiletý Martin pravidelně dochází do Sociální rehabilitace Mikasa. Rodiče se na Mikasu obrátili ohledně emočních výbuchů svého syna. Martin se dostával do nepohody, která se projevovala vztekem.
„Prostřednictvím karet Empati, se kterými pracujeme v sociální rehabilitaci, se Martin postupně naučil rozpoznat a pojmenovat vlastní emoce. Následně se Martin učil dechovým cvičením. Toto cvičení mu pomáhalo, aby předcházel své nepohodě a zavčas snižoval svou nepohodu spojenou se vztekem. Postupem času a důslednou prací na identifikaci emocí a relaxaci, došlo ke snížení množství a intenzity výbuchů vzteku. Rodiče Martina těmto projevům říkali vzteklík,“ popisuje Pavlína Konečná, poradkyně sociální rehabilitace Mikasa.
Empati karty je soubor 30 obrázkových karet s krátkými příběhy. Na každé kartě je možné nalézt vždy jednu takovou situaci, která je nabitá mnoha emocemi, a do emocí se dá snadno vžít. „Můžeme říci, že Empati karty jsou o krátkých příbězích, třeba i Martina a jeho rodiny. Ale mnohem víc jsou právě o těch, kdo je čtou. O jejich dovednosti vcítit se všímavě do sebe a do druhých. O schopnosti porozumět důvodům chování, a taky laskavě jednat. Karty interaktivně rozšiřují slovní zásobu a rozvíjí kritické myšlení. Také učí vědomě vnímat a pojmenovávat pocity a potřeby vlastní i jiných lidí. Nabízí též způsoby řešení náročných situací,“ popisuje Pavlína Konečná, poradkyně Sociální rehabilitace Mikasa.
Sociální rehabilitace Mikasa se zaměřuje na jedinečné potřeby osob s PAS, ať už jde o děti, nebo dospělé. Svět kolem nich je častokrát složitější a náročnější, proto je cílem poradců sociální rehabilitace, aby si její klienti osvojili metody, které jim pomohou lépe zvládat náročné situace. Skvělým příkladem je práce s Empati kartami.
Máte doma také svého „vzteklíka“? Obraťte se na služby Sociální rehabilitace Mikasa: mobil: 730 513 405, info@mikasazs.cz.