Martina a Petr byli vždycky tým. Když se jim narodil syn Ondra, měli jasnou představu o jeho výchově. Jenže když lékaři potvrdili, že Ondra má poruchu autistického spektra, jejich pohledy na výchovu Ondry se začaly rozcházet.
Martina se ponořila do studií o autismu, snažila se Ondrovi přizpůsobit každodenní režim a hledala odbornou pomoc. Petr si naopak myslel, že Ondra prostě potřebuje víc disciplíny, a byl skeptický k terapiím a speciálním přístupům. Čím více se snažili najít řešení každý sám, tím více se odcizovali. Místo podpory, si vzájemně vyčítali, kdo má pravdu.
Když přišli do naší služby, bylo mezi nimi napětí. Společně jsme však začali pracovat na tom, aby si lépe vzájemně porozuměli. Začali jsme společně hledat jejich společný cíl, pojmenovat jej, protože několikrát zmiňovali, že týmová práce jim vždy šla. Po několika párových sezeních začali postupně vnímat Ondrovy potřeby stejným pohledem a našli způsob, jak spolupracovat. „Vztahy jsou klíčem k porozumění, růstu a spokojenosti a také na ně klademe v naší službě důraz. Víme, že pečující o děti s autismem čelí jedinečným výzvám, a proto jim poskytujeme bezpečné, podpůrné a přátelské prostředí, kde mohou sdílet své zkušenosti, učit se a navazovat smysluplné vazby,“ potvrdila Beata Herciková, průvodce Průvodcovství Mikasa.
Dnes už nejsou dva rodiče na opačných stranách, ale partneři, kteří si navzájem pomáhají. Především jejich syn Ondra má teď doma klidné a podporující prostředí, kde může růst.
Jste také rodina s autismem a hledáte radu, co dál? Obraťte se na služby Průvodcovství Mikasa: mobil: 730 513 405, info@mikasazs.cz.