Kruh potřeb rodiny s autismem

Interview s Beatou Hercikovou, vedoucí Průvodcovství Mikasa. Průvodcovství Mikasa se specializuje na práci s rodiči dětí s autismem.

redaktor: V jakých situacích se na Vás klienti nejčastěji obracejí?

Beata: Těch oblastí je mnoho. Někdo přijde řešit určitou situaci, ale zjistí, že se jedná o celý kruh potřeb, který rodina má a soustředit se pouze na část kruhu není řešením. Například rodina nedokáže přijmout diagnózu autismu jejich dítěte. Někdy s tím mají problém rodiče, či sourozenec, jinde zase prarodiče, okolí. Potřeba starat se o dítě s poruchou autistického spektra (dále jen PAS), je vysoká. Rodiče pak nemají čas na dalšího sourozence, sami na sebe. Tím navážeme na problematiků vztahů rodiny, která je příchodem autismu, narušená. Následně přijdou situace nástupu dětí s PAS do mateřské školy nebo už ZŠ školy. Dítě se nechce zapojovat do výuky, nenavazuje vztahy se spolužáky i učiteli, rodiče jsou pod tlakem, často je chce škola doslova vypudit. Jsou však školy, které naopak rodiče podporují. Proto neustále vzděláváme učitelé a asistenty na školách. Ideální by bylo, kdyby šla osvěta i k žákům a rodičům spolužáků. Ti bývají často hnací silou konfliktů až nenávisti k dětem s PAS ve školách.

redaktor: Co ještě rodiče trápí v rodinách s dítětem s PAS?

Beata: Například osobní vyhoření rodičů. Tolik se soustředí na péči o dítě s PAS, sourozence a partnera, že sami pro sebe už nemají dostatek energie a kompletně vyhoří. Najednou je hnací síla rodiny oslabena a rodina se dostává na začátek, že nezvládá péči o dítě s PAS. Motivujeme rodiče, jak pracovat na sobě a hledat zdroj radosti a energie, aby běžný život s dítětem s PAS zvládli. Také je učíme, kde hledat přátelé, neboť mnoho lidí s PAS je vyčleněno z běžného kolektivu lidí. Nebo jak si hledat nového partnera. Občas je jeden z páru opuštěn právě pro diagnózu autismu u dítěte. Jeden z partnerů ten tlak nevydrží a opustí rodinu nebo partnera.

redaktor: Obrací se na Vás také rodiče rozvedení, ve střídavé péči a další modely rodin, které jsou už dnes běžné?

Beata: Ano, tuto oblast řešíme často. Jak nastavit střídavou péči nebo péči u rozvedených rodičů, protože děti s PAS vše vnímají citlivěji a změny, které v rodině nastali, nezvládají. Rodiče, kteří nedokáží po rozvodu spolu komunikovat, pak nedokáží dítěti s PAS pomoci a uchránit ho stresů ze změn souvisejících s rozvodem. Nezávislé vedení odborníků toto napětí v rodině zmírní, odbourá. Častým střetem mezi partnery je také obviňování partnera z tzv. špatných genů.

redaktor: Co to znamená špatný gen?

Beata: Rodiče se snaží hledat v rodině, kde byl ve starších generacích autismus, aby mohli partnerovi dát za vinu, že dítě je autista kvůli ním. A když se v rodině geny nenajdou, obviňují se často ze zoufalých situací, do kterých se dostávají. Učíme je, jak být silní, vyrovnat se se situací a dojít k osobní i rodinné spokojenosti.

Kontaktujte nás: Průvodcovství Mikasa – Bc. Beata Herciková, vedoucí služby, průvodce, mobil: 725 937 759, hercikova@mikasazs.cz