Na Colours of Ostrava jsme pomáhali i šířili osvětu!

Letos poprvé mohli na jeden z největších festivalů v Evropě bezpečně i autisti. Několika desítkám lidí jsme pomohli uniknout festivalovému ruchu, odpočinout si a nasbírat nové síly. Nejen děti, ale i jejich rodiče si vyzkoušeli, jakým výzvám denně autisté musí čelit. To vše bylo možné díky čtyřem hlavním bodům.

Osobní asistence

Malá Isabella letos poprvé zjistila, jak chutná ta pravá festivalová zábava. Spolu s asistenty bezpečně unikla davům u koncertů a užila si například gyroskopickou kouli, střelbu z luku nebo malování. Kdyby potřebovala zklidnit, byla pro ni připravená relaxační zóna pro návštěvníky s autismem. Podívejte se sami, jak se jí na fesťáku líbilo!

RELAX ZÓNA PRO návštěvníky S AUTISMEM

V Malém světě techniky U6 byla po všechny čtyři dny festivalu k dispozici relaxační zóna. Tam mohli dát na chvíli pauzu svým očím a uším, nasbírat dostatek sil a vrhnout se zpět do víru zábavy. K dispozici měli návštěvníci především odbornou podporu člověka, který ví, jak pracovat s úzkostnými stavy. Kromě toho dostali také masky na spaní a špunty do uší, aby se mohli na chvíli úplně odstřihnout od všeho dění kolem.

meltingpot

Nedílnou součástí Colours of Ostrava bylo také diskuzní fórum Meltingpot. Ve čtvrtek tam v bloku Mocná pomoc bezmocným a nemocným spolu s naším ředitelem Michalem Panáčkem vystoupili Ivana Plechatá, ředitelka Nadace rodiny Vlčkových, Karolína Jelínková, programová ředitelka SOS dětských vesniček, a Radomír Špinka, ředitel organizace ADRA. Řeč byla hlavně o fungování a financování neziskovek v dnešní době.

SnOEZElenový stan

Podobnou relaxaci mohli návštěvníci najít také v ČEZ Family parku, kde byl k dispozici speciální nafukovací stan vybavený prvky snoezelenové terapie. Příchozí se mohli pomocí zapojení různých smyslů oprostit od stresu.

Překážková dráha

V ČEZ Family parku byla hned vedle snoezelenového stanu postavená také jedinečná překážková dráha. Ta upozorňovala na problémy, kterým autisté čelí v běžném životě. Příchozí děti (a několikrát i dospělí) dostali sluchátka simulující přetížení sluchu a závaží na jednu nohu. Na dráze čelili například nelogické volbě nebo seřazování knoflíků podle velikosti. Všichni si odnesli nezapomenutelný zážitek a kromě něj také krásné nafukovací balónky a tetování.

Abychom mohli pomáhat i v příštích letech, potřebujeme Vaši pomoc. Darujte!