Nadace ČEZ pomáhá rodinám dětí s autismem

Péče o děti s autismem je často velmi náročná, vyžaduje téměř nepřetržitý dohled rodičů. Při zápřahu 24 hodin denně 7 dní v týdnu rodičům docházejí síly. Naštěstí je tady homesharing, tedy sdílená péče. Ten pomáhá rodičům i jejich dětem na cestě ke spokojenému životu. A díky finanční podpoře v hodnotě 100.000 Kč od Nadace ČEZ mohou zaměstnanci homesharingu efektivněji shánět tolik potřebné hostitele a spojovat je s rodinami dětí s autismem.

Jak funguje homesharing?

Hlavním principem homesharingu je odlehčení rodičům dětí s autismem. Po různě dlouhou dobu (hodiny, den nebo víkend) se zaškolený hostitel stará o dítě, které se více učí samostatnosti, poznává nové lidi, prostředí a v neposlední řadě se sníží i jeho závislost na rodičích. Mezitím si může rodič vyřídit nejrůznější záležitosti nebo si jen odpočine a načerpá nové síly. Hostitel tak získá nový pohled na svět a smysluplné trávení volného času.

Proč zrovna homesharing? To jiné služby nepomůžou?

V Moravskoslezském kraji a celkově v České republice chybí odlehčovací služby pro osoby s autismem, které by jejich rodičům umožnily odpočinek. Ale homesharing by mohl tuhle situaci výrazně vylepšit. A už se o to i nějakou dobu snaží. „Momentálně jsme v polovině třetího vzdělávání hostitelů. Na to naváže jejich párování k rodinám dětí s autismem a následně i adaptační schůzky hostitelů a rodin, kde se spolu seznámí a sami si nastaví, jak u nich bude homesharing fungovat. Stále tu však máme 40 dalších rodin, které na pomoc ještě čekají,“ uvedla Pavla Solnická, koordinátorka homesharingu v neziskové organizaci Mikasa.

V současné době potřebují naše pochopení a porozumění víc než kdy předtím. Proto se připojujeme k tradiční osvětové podpoře, která se zaměřuje na bourání bariér v komunikaci a rozvíjení solidarity. Zároveň nadále přímo podporujeme organizace, které dlouhodobě pomáhají osobám s autismem,“ uvedla šéfka útvaru ESG Skupiny ČEZ, Chief Sustainability Officer Kateřina Bohuslavová.

Kdo se může stát hostitelem?

Hostitelem může být kdokoliv, kdo má volný čas, prostor a rád by se o ně podělil s potřebnými. Může jít například o bezdětný pár, rodiče, jejichž děti již odrostly nebo pár, který ještě rodinu neplánuje, ale také mladého člověka, který hledá smysl života. Po přihlášení a seznámení s programem hostitel získá proškolení o problematice autismu a po celou dobu hostitelství má podporu odborníků, na které se může v případě potřeby obracet.

Víte o někom, kdo by se rád stal hostitelem? Má volný čas, prostor a místo v srdci? Chce získat nové zkušenosti, podívat se na svět jinýma očima?

Řekněte mu o homesharingu a pomozte tak rodinám dětí s autismem!