Nadace Z+M pomáhá maminkám v těžké životní situaci

Maminky Erika a Markéty jsou na péči o své děti samy a hledají pomoc tam, kde jim celoročně usnadňují život – u Mikasy. Ta sice ví, jak rodinám pomoci, ale nemá, jak tuto pomoc financovat. Přesně v tom pomohla Nadace Z + M. Podpořila obě rodiny, které dostanou osobní asistenty.

Erik je dospívající chlapec, který dává své mamince opravdu zabrat. Má autismus, těžkou mentální retardaci a chování náročné na péči. Kdykoliv se mu může něco stát. Popálí si ruku o sporák, řízne se o nůž nebo jen rozmaže koláč v posteli. Jeho maminka se musí mít neustále na pozoru. To ale není všechno. Erik má v oblibě zvuk cinkajícího kovu o kov. Velkou část dne tráví cinkáním lžiček o sebe. Erika tahle aktivita uklidňuje, ale většinu lidí by přivedla k šílenství.

Jeho maminka je na pokraji sil. Potřebuje chvíli odpočinku a čas pro přípravu do zaměstnání. Mikasa jí v tomto ohledu pomáhá, jak jen může. Jediným trvalým řešením u Erika a jeho maminky je osobní asistent, který jim na pár hodin týdně usnadní život.

Stejné řešení má i situace u Markéty a její maminky. Markéta trpí kombinovaným, tedy fyzickým i mentálním, postižením. Je upoutána na vozík a není schopná se o sebe postarat. Maminka je na ni sama a nepřetržitá péče o Markétu ji vyčerpává. Až donedávna ale všechno hravě zvládala. Situace se zhoršila na podzim, kdy Markét i maminka onemocněly a následně se Markétě zlomila stehenní kost. Jejich životní situace se teď kvůli úrazu ještě více zkomplikovala. Podobně jako Erikova maminka i maminka od Markéty potřebuje osobní asistenci.

Mikasa sice dokáže asistenty najít a zařídit, ale nemá na ně žádné volné prostředky, kterými by je mohla uhradit. Tady může pomoci Nadace Z + M. Díky nabídce „Pomůžeme vám pomáhat“ jsme nabídli pomoc neziskovým organizacím jako Mikasa. „Rozhodli jsme se oběma rodinám uhradit osobní asistenty na celý rok. Maminky díky tomu získají prostor, jak se nabít energií, která je pro péči o jejich děti tak potřebná,“ vyjádřila podporu ředitelka a předsedkyně správní rady Nadace Z + M Žaneta Papíková. „Proto jsme předali organizaci Mikasa dárkový šek v hodnotě 30 000 Kč.“ Chcete se k nám přidat a podpořit organizaci na správném místě? Zapojte se do iniciativy „Ne životu v kleci“!