Ubytovací zařízení pro lidi s mentálním postižením a chováním náročným na péči jsou potřeba!

Potřebnost a naléhavost komunitních ubytovacích zařízení pro osoby s autismem, mentálním postižením a chováním náročným na péči je vysoká!

MIKASA vznikla hned ze tří dobrých důvodů.

O tom jak je situace palčivá vypovídá mimo jiné aktuální článek na portálu Novinky.cz

Příběh maminky malého Matěje je nám známý. Matěj má poruchu autistického spektra, ADHD, těžkou mentální retardaci a chování náročné na péči. Maminka Matěje je vyčerpaná, péče o syna je náročná a vyžaduje plnou pozornost. V návaznosti na to, nezůstává mamince v podstatě žádný čas ani energie pro její desetiletou dceru. Organizace Mikasa z.s. nabízí mimo jiné komunitní aktivitu Homesharing, kterou maminka Matěje využila.

Homesharing je sdílená péče o dítě s autismem.

Hodně zjednodušeně se jedná o propojení rodiny, která potřebuje odlehčit a hostitele – běžného člověka, který daruje svůj čas a částečně přebírá péči o dítě. Na jak dlouho a jak často, je vždy na domluvě rodiny a hostitele. Může to být třeba jedno odpoledne za 14 dní, nebo 2 hodiny jednou týdně. Četnosti se meze nekladou a někteří hostitelé si vezmou dítě i na víkend. Vyčerpaní rodiče tak mají prostor zrelaxovat, nabrat síly do dalších dnů, zařídit si potřebné věci nebo být na chvíli jen partneři či rodiči pro své další děti.

Ale co když je péče příliš náročná a situace začne být pro rodinu neúnosná? Na koho se obrátit?

V těchto otázkách je možné využít službu Průvodcovství. Kolegyně vyslechnou Vaše potřeby a pokusí se Vám pomoci najít možná řešení.

Nicméně to nemění nic na tom, že pobytových komunitních služeb pro lidi s autismem, mentálním postižením a chováním náročným na péči je nedostatek!

Pracujeme i na této změně.

V Ostravě Výškovicích momentálně vzniká nová unikátní služba – Domov MIKASA. Jedná se o komunitní pobytové zařízení určené pro 8 klientů, kteří potřebují vysokou míru podpory – tzn. nejsou schopni postarat se sami o sebe a vyžadují často 24. hodinovou péči. Jednoduše míříme na ty, kteří nejsou kvůli svému chování, vyžadujícímu intenzivní podporu, přijímáni v jiných službách.

Když si jiní netroufají, je tu MIKASA.

Domov Mikasa je určen pro klienty od 18 let.

Celá myšlenka šla ruku v ruce s denním stacionářem Mikasa. Jedná se o službu určenou pro mladé lidi a dospělé ve věku od 16 do 45 let, se středně těžkým a těžkým mentálním postižením, více vadami, autismem a chováním náročným na péči.

Ptáte se proč do 45 let? Protože když je dítěti 45 let, je zpravidla jeho pečujícímu, většinou rodiči, přes 60 let. Rodiči dochází síla a energie. Často je trápí myšlenka co bude s jejich dítětem až tady oni nebudou. A právě proto! Domov MIKASA, bude místo , kde budou moci lidé s autismem, mentálním postižením a chováním náročným na péči žít kvalitní, bezpečný život v přirozeném prostředí s respektem.

Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám podáme pomocnou ruku.

V případě potřeby je možné obrátit se také na kraj, který eviduje seznam ubytovacích a komunitních zařízení pro lidi s tímto hendikepem.