Noc důstojnosti

Včera jsme se společně sešli na Prokešově náměstí v Ostravě. Uctili jsme památku Doroty Šandorové a Michal Panáček pronesl několik slov k aktuální situaci a vývoji systémové změny, která je nutná pro zajištění důstojného života lidí s autismem a mentálním postižením.

DOROTA ŠANDOROVÁ

Dorota Šandorová byla klientka jindřichohradeckého domova pro osoby s postižení, která byla zabita pracovníkem v přímé péči v roce 2021. Ten ji během noční služby zalehl, zkroutil ji ruce a plnou silou tlačil na hrudník. Dorota upadla do bezvědomí a udusila se.

Smrt Doroty byla vyústěním dlouhodobého týraní a narušování důstojnosti klientů. Bohužel se nejedná o ojedinělý případ. Ty se začínají objevovat skrz zařízení sociálních i zdravotních služeb.

Ostrava nebyla jediné místo, kde se pietní událost – noc důstojnosti uskutečnila. Akce se konala například také v Praze a byla v režii organizace Děti úplňku. Zde se předávalo písemné shrnutí potřebných kroků pro systémovou změnu Marianovi Jurečkovi. Předložené návrhy mají za cíl ulehčit život jak formálním tak neformálním pečujícím. Ti potřebují podporu stejně jako lidé s postižením.

Noc důstojnosti v Ostravě.