Noc důstojnosti

Pojďte s námi 8. 1. 2024 v 17:00 na pietní akci! Ukažme společně, že je nezbytné zajistit bezpečný a důstojný život plný respektu pro lidi s autismem a mentálním postižením.

DOROTA ŠANDOROVÁ

Zároveň uctíme památku Doroty Šandorové, klientky jindřichohradeckého domova pro osoby s postižení, která byla zabita pracovníkem v přímé péči v roce 2021. Ten ji v během noční služby zalehl, zkroutil ji ruce a plnou silou tlačil na hrudník. Dorota upadla do bezvědomí a udusila se.

Smrt Doroty byla vyústěním dlouhodobého týraní a narušování důstojnosti klientů. Bohužel se nejedná o ojedinělý případ. Ty se začínají objevovat skrz zařízení sociálních i zdravotních služeb.

Vzpomeňme tímto na všechny oběti špatně nastaveného systému péče v České republice.

POŽADAVEK NA ADEKVÁTNÍ PODPORU

Vyjádřete spolu s námi a dalšími organizacemi v České republice požadavek na důstojný život a adekvátní podporu v přirozeném prostředí pro všechny osoby s postižením – tak jak jej garantuje mezinárodní Úmluva o právech osob se zdravotním postižením

SYSTÉMOVÉ ZMĚNY

Pracujeme na systémové změně, která bude myslet jak na důstojný život osob s mentálním postižením a autismem, tak také na adekvátní podporu pečujících, neformálních i těch profesionálních. Letos se podíváme na to, co se již podařilo a také na to, kde je potřeba nadále usilovně pracovat.

Buďte u toto s námi!

PIETNÍ SETKÁNÍ

Pietní setkání proběhne 8. 1. 2024 v 17 hodin na Prokešově náměstí 8 v Ostravě, před budovou Nové radnice.

Zapálíme svíčku, uctíme památku Doroty a dalších obětí minutou ticha, vyslechneme pár písní a přidáme se k výzvě vládě k řešení této situace.

Noc důstojnosti v Ostravě je součástí celostátní akce Noc důstojnosti, kterou pořádají Děti úplňku.