Snížené šance na úspěch

Michal je veselý 23 letý muž s autismem. Bydlí s rodiči, ale chtěl by se osamostatnit. Tráví čas překládáním textů různých písní. Je rád, když může být sám sebou, a také se na sebe spolehnout. K jeho silným stránkám patří preciznost a rozvaha. Michal rád pracuje individuálně. Svou práci udělá dobře, když přesně ví, co má dělat, a nepřicházejí náhlé změny. Ale i na ty se většinou dokáže připravit. Naopak komunikace nepatří k jeho silným stránkám. Když může, raději se jí vyhýbá.

Michal hledal práci dlouhodobě. Vždy, když se vydal na výběrové řízení, nevzali ho. Michal takových neúspěšných pohovorů zažil celou řadu. Navíc chyběla zpětná vazba, proč nebo co zlepšit. „Snažil jsem se vysvětlit svoje specifické potřeby, ale k pochopení nedošlo. Obávali se, že nemohu vykonávat práci úklidu, o kterou se ucházím. Takový rozhovor nebyl příjemný a snižovalo mi to sebevědomí. Což přímo úměrně snižovalo šance na úspěch“, popisuje Michal.

Neúspěchy na pracovních pohovorech Michala frustrovaly natolik, že sklouzával k negativním myšlenkám a sebeobviňování. Přijetí do práce pro něj bylo jediným východiskem. „Podařilo se nám propojit s vedením nákupního centra Géčko. Tou dobou totiž sháněli někoho na pozici uklízeče. Shodou okolností to byla přesně pozice, o kterou se Michal dlouhou dobu neúspěšně ucházel,“ rozplétá příběh Tomáš Slavický, vedoucí sociální rehabilitace Mikasa a pokračuje: „Jediné, co bylo třeba v úvodu udělat, bylo předání kontaktu na personalistku. Ta se s Michalem sešla a byla otevřená přizpůsobit podmínky tak, aby práce Michala nestresovala, ale naopak nabídla prostředí, které je pro Michala čitelné a strukturované.“

Při pohovoru s Géčkem to bylo jiné: „Připadalo mi, že ví, jak se chovat k lidem s nějakým znevýhodněním. Jejich personalistka jednala na rovinu a věcně. Byla vstřícná a příjemná. Celkově jsem cítil oboustranné pochopení. V práci mi potom nabídli prostředí, ve kterém člověk může chybovat a růst. Bez zbytečné kritiky, vysvětlovali a podporovali mě. To dělají stále,“ vypráví Michal.

A tak Michal nastoupil. Hned zpočátku se ale objevily překážky. Michal dojíždí do práce 50 km. Když pracoval každý den, byl hodně vyčerpaný. V práci byl ospalý. Na začátku bylo pro Michala také těžké, zorganizovat si úkoly. Nebylo mu jasné, co má dělat a kdy. Situace pro něj byla zmatená. S některými stroji si nevěděl rady. Bylo třeba si tuto dovednost osvojit. Naštěstí díky vstřícným kolegům, měl Michal prostor se práci naučit a překážky překonat. Michal cítil, že je v podporujícím prostředí. Když dělal chyby, vždy mu někdo vysvětlil, jak to dělat jinak. Nebyl to problém.  Přizpůsobila se dokonce pracovní doba. Michal chodí do práce 3x za týden a není tak vytížený, unavený. V Géčku vytvořili seznam úkolů, které musí během práce stihnout s přesným časem a místem. „Pro Michala tato práce znamená další krok k samostatnosti. Seznam úkolů už nepotřebuje, už je má v hlavě a práci odvede. Vychází s kolegy a je to pro něj bezpečné prostředí, kde se cítí dobře,“ uzavírá Slavický.

Další Michalův cíl je osamostatnit se úplně a najít si vlastní bydlení v Ostravě, aby nemusel do práce dojíždět takovou dálku.

Hledáte pomoc s výběrem zaměstnaní a jste PAS nebo osoba pečující o lidi s autismem, nebojte se obrátit na sociální rehabilitaci Mikasawww.mikasazs.cz nebo volejte Tomáš Slavický, vedoucí sociální rehabilitace Mikasa, mobil: 730 513 405.