Světový den porozumění autismu 2.4.2024 od 9-20 h ve Forum Nová Karolina Ostrava

Další ročník akce Světový den porozumění autismu plánovaný na 2.4.2024 od 9-20 h ve Forum Nová Karolina Ostrava bude pracovat také s empatii účastníků. Přestože cílem akce je vzbudit zájem o život s autismem a docílit většího porozumění vůči lidem s poruchou autistického spektra, účastníci mohou jít také do sebe a zamyslet se, zda jejich obavy či posměch nevychází jen z neznalosti a nedostatku empatie. K porozumění života s autismem pomohou účastníkům profíci z organizace Mikasa, kteří denně s lidmi s poruchou autistického spektra pracují. K navázání komunikace s veřejností budou využívat také běžné pomůcky jako je ošuntělý kabát..

Jaké je to pohybovat se mezi zdravými lidmi s handicapem si vyzkouší studenti ze škol i dospělí, kteří se zúčastní akce Světový den porozumění autismu. „Pro účastníky jsme vymysleli různé disciplíny, které vychází z našich odborných metod. Denně je v organizaci používáme s klienty Mikasa, tedy s lidmi s autismem. Stejně tak, jsme to obrátili a dostáváme naše účastníky do určitého diskomfortu, ve kterém naši klienti s autismem žijí běžně. Třeba dáme klientovi sluchátka s hudbou, na nohy závaží a řekneme mu, ať se projde po kladině. A pak s ním konzultujeme, jak se cítil a vyprávíme mu příběh klienta s autismem, který se takto cítí i u běžného nakupování. Vše ho rozptyluje, zatěžuje a u toho má nakupovat. To pak raději nákup vzdá a nejí. Zdravý člověk si vždy stěžoval, jak bylo i pro něj těžké zapojit více smyslů najednou, aby se soustředil na kladinu a rovnováhu za účasti pohledů lidí a výrazného zvuku. To bylo cílem. Být chvíli člověkem s autismem. Takové metody jsme již na veřejnosti vyzkoušeli a měly úspěch, proto pořádáme akci znovu“, svěřila se Míša Nosová, vedoucí služeb organizace Mikasa.

Vtipné bylo také sledovat reakce studentů, když jim byl navléknut starý kabát po babičce a měli se projít mezi lidmi v nákupním centru. Vypadali hrozně a to ještě nevěděli, že je tam čeká pár dobrovolníků, kteří si je záměrně začnou dobírat. „Na konci této zkoušky konzultují opět naší zaměstnanci Mikasa, jak se cítil. Vždy převažují negativní pocity, stud a hrůza. Studentům pak vysvětlujeme, že přesně tak se cítí člověk s autismem nebo viditelným postižením na veřejnosti. Žáci se neučí jen vnímat odlišnosti mezi zdravým člověkem a autistickým klientem. Ale jak vnímat a porozumět odlišnostem lidí obecně, uzavřela Inéz Bohdanová Bortoliová, tisková mluvčí Mikasa.