Světový den porozumění autismu

Zvyšme společně respekt a porozumění autistickým lidem!

Přijďte se podívat na naše akce a zjistěte, co je to autismus.

Co je to autismus?Seznamte se

Porucha autistického spektra

Autismus je neurovývojová porucha a jako taková není léčitelná. Vzniká při vývoji mozku, kdy dochází ke změnám jeho struktury a některých funkcí. To se projevuje u autistického člověka odlišným myšlením, vnímáním okolí, chováním a potížemi v sociálních dovednostech.

Pro autistického člověka bývají specifická omezení v oblasti sociální komunikace, navazování, udržování a rozvíjení vztahů, porozumění a přemýšlení v kontextech sociálních vztahů. Mnoho lidí s autismem může velmi citlivě reagovat na smyslové podněty z prostředí, často myslí konkrétně s důrazem na detail. V chování se mohou projevovat stereotypie.

"Nalaď se na modrou vlnu"31. 3. 2023

Informační kampaň ke Světovému dni porozumění autismu

Přijďte 31. 3. 2023 do OC Forum Nová Karolina a nalaďte se spolu s námi na modrou vlnu. Modrá barva znamená klid a porozumění a je specifická pro Světový den porozumění autismu.

Oblečte se tedy „do modra“ a přijďte nahlédnout do světa autistických lidí a svého.

Aktivity modré vlnyCo nás čeká?

Informuj se

Zde začíná cesta na modré vlně. Začátek a konec aktivit. Zpětná vazba, pocity účastníků.

Buď v obraze

Zde se dozvíte více o autismu, seznámíte se s konkrétními příběhy lidí. Poznáte ty, kdo pomáhá rodinám a lidem s autismem na jejich cestě životem.

Hoď se do pohody

Pozastavte se ve shonu všedního dne, zrelaxujte se, uvolněte se, poznejte techniky relaxace, které autistickým lidem pomáhají v běžném životě při zvládání zátěžových situací.

Poznej sám sebe

Pro všechny může být přínosné se na chvíli zastavit, zamyslet se nad tím, co cítí, co potřebuje, jaká/jaký jsem a kde se nacházím s využitím terapeutických pomůcek.

Buď milý

Chválit může být jednoduché. Je zodpovědností každého z nás, zda budeme lidi okolo nás hodnotit pozitivně nebo negativně. Pochvala přece nic nestojí. Tak chvalme, oceňujme a přijímejme. Každý si to zaslouží!

Zapoj smysly

Vlivem přetížení smyslů mohou být běžné aktivity náročné. Člověk může zažívat vnitřní neklid a obavy. Pro autistické lidi je to obtížnější, protože nemusí umět pocity vyjádřit, nemusí být schopni splnit zadané úkoly atd.

Bez předsudků

Přibližte si prožívání autistického člověka v situacích, které pro něj mohou být zatěžující. Náročná situace má mnohdy za výsledek chování, které určitým způsobem vybočuje.  Lidé v našem okolí pak mnohdy na neobvyklé chování reagují negativními komentáři, pohledy apod.

Buď empatický

Návštěvník se prostřednictvím této aktivity dostane do nekomfortní situace, tak aby si následně mohl uvědomit, co v něm tato situace vyvolala. Takovýmto situacím se přirozeně vyhýbáme, ale pro lidi s PAS může být obyčejný nákup potravin značně stresující záležitostí.

Rozhýbej se s Baníkem

Akademie – sportovní aktivity pro děti (slalom, branky, atd.)

Zabav se s Baníkem

eSport – Playstation

Buď kreativní s Baníkem

Fanouškovské aktivity – malování choreografií

Benefiční divadlo"Co je za Oráčovem?"

"Co je za Oráčovem?"

„Jako malý kluk jsem jezdil za babičkou a dědou do Oráčova a vždycky mě zajímalo, co za tou obcí je.“

Čtvrtá autorská inscenace divadelní skupiny Dr.amAS je tentokrát o komunikaci ve všech slova smyslech a jedné velké cestě.

Divadelní soubor, který byl založen 5. 1. 2015 při Národním ústavu pro autismus se zaměřuje výlučně na autorskou tvorbu.

Témata inscenací se rodí v organickém tvůrčím procesu a vycházejí z příběhu členů souboru, kterými jsou většinově dospělí lidé s poruchou autistického spektra. V inscenacích zaznívá živá hudba i zvukové stopy vytvořené hudebníky (nejen) s PAS.

Zakoupením vstupenky na divadelní představení přispějete na aktivity neziskové organizace Mikasa a podpoříte tak osoby s autismem a jejich rodiny na cestě za štěstím.

Kdy a kde?

21. 4. 2023 od 18 hodin

Komorní scéna Aréna, 28. října 289/2, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Kolik stojí vstupenka a kde ji koupím?

Cena vstupenky je 500,- Kč. Vstupenek je k dispozici 50 ks.

Vstupenku koupíte na portálu Darujme.cz zde: Koupě vstupenek.

Zakoupením vstupenky na divadelní představení podpoříte osoby s autismem a jejich rodiny na cestě za štěstím.

Fotbal a autismusFC Baník Ostrava podporuje lidi s autismem

FC Baník Ostrava vs FC Slovan Liberec

FC Baník Ostrava věnuje zápas s FC Slovan Liberec jako podporu pro osoby s poruchou autistického spektra.

Přijďte fandit Ostravskému Baníku jehož barvy jsou mimo jiné modrá, která je také barvou porozumění autismu a vyjádřete tak podporu lidem s autismem.

Kdy a kde?

Zápas se uskuteční dne 1. 4. 2023 na stadionu v Ostravě – Vítkovicích.

Vstupenky je možné zakoupit na stránkách Baníku Ostrava nebo ve Fanshopu v OC Forum Nová Karolina.

Ne životu v kleci

Lidé s autismem bývají společností odsouzeni k životu v izolaci. Jsou odsouváni na okraj společnosti. Někam, kde je nikdo nevidí. Většina z nich skutečně žije v „kleci“. Ať už v nehmatatelné sociální, anebo doopravdy ve fyzické kleci. Jenže takový život přeci není žádným životem. U klecových chovů nám to došlo, ale u lidí ne?

Zapomeňte na předsudky a pojďte společně měnit svět autismu. S Vaší podporou to dokážeme.


Chcete vědět více?