témaDiagnostika PAS u dospělých13

V této části je možné diskutovat o možnostech diagnostika autismu u dospělých osob.

Sdílejme naše zkušenosti a postřehy.

daniel kalika

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na diagnozu aspergerova syndromu u dospělého, jak to probíhá – co je k tomu potřeba, a jestli se takové vyšetření provádí v Ostravě nebo blízkém okolí. Děkuji Daniel Kalika

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Mgr. Tereza Šimečková
průvodce, psycholog

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz.
Z našich zkušeností můžeme říci, že stanovení diagnózy Aspergerova syndromu v dospělém věku není až tak výjimečnou záležitostí, v dnešní době takových případů přibývá.
Standardním postupem je návštěva klinického psychologa (popř. psychiatra), který na základě psychologických testů určených k diagnostice Aspergerova syndromu a také získaných údajů z rozhovoru s Vámi po jednom až třech sezeních určí přesnou diagnózu.
Na Váš e-mail jsem zaslala seznam klinických psychologů a psychiatrů pro dospělé, ke kterým se můžete objednat. Čekací doba se však pohybuje od 5 do 7 měsíců, proto doporučuji objednat se s předstihem.
V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.

Zdraví
Mgr. Tereza Šimečková

Průvodce v projektu „Průvodcovství a síťování rodin s dětmi s autismem“
Tel. 725 937 789, email: simeckova@mikasazs.cz
MIKASA z.s.
http://www.mikasazs.cz

Hana

Dobrý den,
můžete prosím také na můj mail zaslat seznam klinických psychologů a psychiatrů pro dospělé, ke kterým se můžu objednat v Moravskoslezském kraji. Děkuji.
Dále bych se chtěla zeptat, zda budu potřebovat nějaké doporučení od praktického lékaře? A zda na vyšetření přispívá něco pojišťovna, či je to celé zpoplatněno, protože mi je více než 18 let?
Děkuji za upřesnění. Hanka

editor

Dobrý den,

děkujeme za dotaz.
Seznam odborníků jsem Vám poslala na e-mail. Doporučuji zkusit některé z nich obvolat a neztrácet naději, pokud ihned nenajdete někoho, kdo diagnostiku v dospělosti provádí.
Doporučení od praktického lékaře v tomto případě, myslím, není třeba.
Pokud se objednáte ke klinickému psychologovi, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou, u které jste pojištěna Vy, vyšetření by mělo být „zdarma“ – proplaceno pojišťovnou. Pokud jste pojištěna u některé z klasických, velkých pojišťoven, je mnohem pravděpodobnější, že kliničtí psychologové s ní smlouvu mít budou. Věk nad 18 let v tomto případě nehraje roli.
Roli hraje pouze v diagnostice, kdy diagnóza Aspergerův syndrom může být oficiálně stanovena jen do 18 let a ne všichni odborníci ji v pozdějším věku „napíší“ – proto je třeba volat a ptát se na tuto konkrétní věc (diagnostika AS v dospělosti) dopředu.
Seznam tedy najdete na e-mailu.

Přeji Vám, ať najdete odborníka, který Vám v této záležitosti pomůže.

Hezký den přeje

Mgr. Tereza Šimečková

Průvodce v projektu „Průvodcovství a síťování rodin s dětmi s autismem“
Tel. 725 937 789, email: simeckova@mikasazs.cz
MIKASA z.s.
http://www.mikasazs.cz

Eliška

Dobrý den,

již nějakou dobu mám podezření, že bych mohla být na autistickém spektru. O autismus jsem se hlouběji začala zajímat několik posledních týdnů a ve spoustě příbězích ostatních lidí jsem se našla. Chodím na psychiatrii, ale má lékařka nikdy autismus nenadhodila ani o něm neměla nejspíše podezření. Četla jsem, že v ČR není moc lékařů, kteří by autismus poznali, a že je to obzvláště těžké poznat u dívek/žen. Po vyslechnutí několika příběhu právě žen autistek, které také až v dospělosti zjistily, že jsou na spektru, mě to na jednu stranu vyděsilo, a na druhou se mi ulevilo, že už asi konečně po 25 letech vím, co je se mnou "špatně". Všechno dává smysl, ale bojím se, že mě lékaři odbudou s tím, že jsem v pořádku, ačkoliv sama dobře uvnitř vím, že nejsem. Nemám takové ty profláklé typické autistické příznaky, spíše vnitřní a také jsem se za ty léta naučila "přetvařovat" a asimilovat s normálními lidmi tak, abych působila co "nejnormálněji" a ne jako podivín, a ač se mi to celkem dost daří, uvnitř sebe zažívám stále boj.

Tímto se chci tedy zeptat, jakého lékaře/psychologa/psychiatra byste mi doporučili, který má s autismem u dospělých a u žen zkušenosti. Bojím se hledat sama či zkoušet "naslepo", jelikož vím, že kdyby mě nějaký doktor odbyl, opravdu by mi to ublížilo.

Má psychiatrička mi i nedávno doporučila si už najít psychiatra pro dospělého, jelikož už nejsem dorost (25 let), ale já si právě nejsem jistá, kam se obrátit. Bydlím v Českých Budějovicích, takže by mi nejvíce vyhovoval lékař v jižních Čechách, ale samozřejmě pro mě nebude problém na diagnostiku vycestovat např. do Prahy. Také rozumím tomu, že současná situace je přednější než má diagnóza, a že toto není priorita, ale cítím, že by mi to hodně pomohlo a ulevilo se mi, vědět skutečnou diagnózu.

Proto prosím o radu ohledně lékařů, kteří skutečně umějí diagnostikovat autismus u dospělé ženy.

Moc Vám předem děkuji,

Eliška M.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Mgr. Tereza Šimečková
průvodce, psycholog

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou jste se na Mikasu obrátila a také za sdílení Vašeho životního příběhu – věřím, že Vás vnitřní boj musí velmi vyčerpávat.

Tím, jak se autismus postupně dostává do povědomí více a více lidí, čím dál častěji se stává, že člověk zjistí, že by mohl spadat do autistického spektra až v dospělém věku, protože v minulosti neexistovaly vhodné metody, jak autismus diagnostikovat. Pro mnohé je opravdu úlevné zjistit, že jejich „jinakost“ (nebo také výjimečnost, záleží na úhlu pohledu) má jméno. Naprosto Vám rozumím ve Vaší potřebě najít kvalitního odborníka, který dokáže autismus diagnostikovat – tak, abyste se vyhnula nepříjemnostem spojeným s neznalostí této diagnózy.

Mikasa působí především v Moravskoslezském kraji, proto máme největší přehled právě o odbornících pracujících v něm.

Co se týče odborníků blíže Vašeho bydliště, určitě můžeme s důvěrou doporučit diagnostické centrum pražské organizace NAUTIS, se kterou spolupracujeme. V odkazu níže naleznete potřebné kontakty. Vyšetření je však zpoplatněno a čekací doba na něj může být i více, než 6 měsíců.
https://nautis.cz/portfolio/cz/diagnosticke-vysetreni

Mezi dalšími odborníky, kteří pracují v Čechách a mají zkušenosti s diagnostikou autismu, se mi podařilo najít PhDr. Dagmar Brejlovou, u níž je čekací doba také minimálně 6 měsíců a pracuje v Sedlčanech. Více informací naleznete na jejích stránkách: http://www.brejlova.cz

Kontakt na ni jsem nalezla zde:
https://www.autiscentrum.cz/sluzby/rana-pece/diagnosticka-centra-a-lekari/

Co se týče klinických psychologů nebo psychiatrů pracujících v Českých Budějovicích, přiznám se, že nemám přehled a na internetu jsem také nenašla dostačující informace. Mí kolegové psychologové z Českých Budějovic také nikoho konkrétního, kdo by se zabýval diagnostikou PAS i v dospělosti, neznají.

Všeobecně se dá říci, že diagnózu může stanovit vždy buď klinický psycholog nebo psychiatr.

V blízkosti Vašeho bydliště také existuje organizace APLA, která by Vám mohla pomoci s nasměrováním na potřebné odborníky. Odkaz zasílám zde: http://www.aplajc.cz/

Držíme palce a přejeme, aby situace dopadla podle Vašich představ.

S pozdravem

Tereza Šimečková

Tereza

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mi můžete poradit nějakého psychologa/psychiatra ve Zlíně (popř. na Moravě), který má s diagnostikou autismu u dospělých žen zkušenosti.

Děkuji za odpověď

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

to je ale milá shoda jmen! 🙂

Děkujeme, že jste se se svým dotazem obrátila právě na Mikasu. Jelikož máme přehled spíše o odbornících z našeho kraje, zavolala jsem pro pomoc do Valašského Meziříčí, kde sídlí organizace Centrum Áčko. Kdybyste je chtěla kontaktovat, jejich stránky jsou: https://www.centrum-acko.cz/

Paní psycholožka z tohoto centra mi sdělila, že diagnostiku autismu v dospělosti do nedávna prováděla paní psycholožka Mgr. Střelcová, která pracuje / pracovala na poliklinice ve Vsetíně. Sdělila mi však, že se jedná o informaci bez záruky, budete muset paní psycholožku kontaktovat a zjistit více.
Kontakt na paní psycholožku je: 608 718 236
Věřím, že i kdyby paní psycholožka již diagnostiku neprováděla, doporučí Vám někoho ze svých kolegů.

V Centru Áčko mi dále doporučili, že existuje organizace v Brně, která se diagnostikou u dospělých rovněž zajímá, zde bohužel nemám více informací. Pokud byste jim zavolala, věřím, že Vám informaci poskytnou.

Pokud byste neuspěla, doporučila bych Vám určitě pražskou organizaci NAUTIS, která provádí diagnostiku PAS i v dospělosti, nicméně zde se již jedná o placenou službu. Odkaz zasílám zde: https://nautis.cz/cat/cz/diagnostika-a-odborne-poradenstvi

Doufám, že Vám informace pomohou.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Mgr. Tereza Šimečková

Pavel Elsner

Zdravím, jmenuji se Pavel, je mi 25, skoro 26 let a chtěl bych se nechat diagnostikovat. Přátelé a kolegové mi jednou naznačili, že si myslí, že patřím do spektra. Tehdy byla moje představa v podstatě Rain man a s ním se mi vůbec ztotožňovat nešlo a tak jsem to zavrhl. Ale jelikož mě docela zajímá psychologie, tak jsem se k tomu oklikou vrátil a zjistil, že Autismus nebo Aspergers může vypadat také o hodně jinak.
Čím více jsem se o to zajímal a poslouchal lidi na YouTube, co o tom vyprávěli, tím víc to znělo povědomě.

Věci jako problém s očním kontaktem, chození na stále stejná místa, potíže se vztahy a porozumění lidem a vůbec nezapadání do kolektivů. Nebo třeba být posedlí nějakou aktivitou a zjistit o ni vše. To mi není cizí, zároveň jsem podle doktora hodně senzitivní, což by asi také sedělo. Jsem také denní snílek a hodně často můžu vypadat myslí nepřítomný. Teď jsem celkem v pohodě, ale ve škole to byla pro mě hrůza. A určitě toho bude víc, …
Lidé mě považují za trochu divného, slyším to docela často a docela mě to ničí. Chtěl bych vědět, jestli mám fakt třeba Asperger nebo tak něco. Chtěl bych zapadat mezi ostatní, ale je to tak trochu jako bych potřeboval překladač při kontaktu s lidmi.
Takže bych se chtěl zeptat, co mám udělat pro to, abych se mohl nechat vyšetřit jako dospělý a zjistit, jak to teda je. Někde v Libereckém nebo Královehradeckém kraji pokud možno. A co by mě čekalo a tak.
Předem díky za odpověď.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

děkujeme, že jste se svým dotazem obrátil právě na nás.

Z toho, co píšete, cítím velikou naléhavost – přejete si zjistit, zda Vaše pocity jinakosti (nebo výjimečnosti – záleží na úhlu pohledu) mají konkrétní důvod, zda by u Vás diagnostika odhalila Aspergerův syndrom či nikoli. Dokážu si představit, že pro Vás některé životní situace nebyly a nejsou vůbec jednoduché… věřím, že Vám vyšetření poskytne žádané odpovědi.

Bohužel diagnostikování Aspergerova syndromu v dospělosti je poněkud složitější, než je tomu u dětí. Poruchy autistického spektra neboli PAS, kam spadá také Aspergerův syndrom, se totiž oficiálně diagnostikují pouze do 18 let věku, poté je to již poněkud problematické, protože na autismus je nahlíženo jako na diagnózu vzniklou a odhalenou v dětství, proto pro ni podle oficiálního diagnostického manuálu (DSM-IV) neexistuje v dospělosti název. Někteří odborníci proto Aspergerův syndrom v dospělosti nediagnostikují. Je potřeba najít klinického psychologa či psychiatra, který se v oblasti PAS dobře vyzná a diagnózu je ochoten stanovit i v dospělosti.

V Libereckém a Královehradeckém kraji bohužel o těchto odbornících nemáme přehled.

Doporučila bych Vám proto obrátit se na pražskou organizaci NAUTIS, která provádí diagnostiku PAS i v dospělosti, nicméně zde se jedná o placenou službu. Odkaz zasílám zde: https://nautis.cz/cat/cz/diagnostika-a-odborne-poradenstvi .

Kontaktovala jsem se s organizací z Vašeho kraje, která pracuje s klienty s autismem a sdělili mi, že bohužel žádného odborníka v daných krajích neznají a také doporučují dojet do Prahy.

V organizaci APLA, která pracuje s klienty s autismem v Severních Čechách mi doporučili MUDr. Krojsigera, který pracuje jako psychiatr v Ústí n. Labem a má s diagnostikou PAS v dospělosti zkušenosti. Nemám však ověřeno, zda je tato informace aktuální, doporučuji proto zapátrat na internetu, pana doktora kontaktovat a zeptat se na více informací, popř. zda by Vám mohl někoho doporučit.

Doufám, že Vám tyto informace pomohou. Co se týče vyšetření, pravděpodobně Vás čeká vyplnění nejrůznějších testů a diagnostický rozhovor, kde se Vás odborník bude ptát na Vaši životní historii, např. otázky zaměřené na oblasti, o kterých jste psal. Není třeba se ničeho obávat. Držím palce

S pozdravem

Mgr. Tereza Šimečková

Průvodce v projektu „Průvodcovství a síťování rodin s dětmi s autismem“
Tel. 725 937 789, email: simeckova@mikasazs.cz
MIKASA z.s.
http://www.mikasazs.cz

Ellen Makumbirofa

Dobrý den,

chtěla jsem Vás poprosit o tip na psychiatra/klinického psychologa, který by diagnostikoval PAS u dospělých a žen v Olomouci a okolí? Nejlépe samozřejmě VZP, ale klidně bych z vyšetření i zaplatila. Cena u NAUTIS mi ale přijde příliš vysoká. Jsem studentka a je mi 24 let.

Moc děkuji za odpověď.

E.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Je mi líto, ale naše organizace má přehled o odbornících především v našem kraji, proto Vám nemohu doporučit, ač bych ráda, žádného psychiatra či psychologa z Olomouce a Olomouckého kraje, protože mezi našimi kontakty nikoho takového nemáme.

Zkusila jsem se však podívat na internet, abych Vám mohla poskytnout alespoň nějaké relevantní informace a nalezla jsem dva odkazy.
1. Organizace JAN – Jdeme autistům naproti, kteří pracují s dětmi s autismem a pravděpodobně mají přehled o odbornících právě ve Vašem kraji. Zkuste se podívat na jejich stránky a kontaktovat je, nejlépe telefonicky, s otázkou, zda by Vám mohli doporučit psychiatra či klinického psychologa, který by byl ochoten stanovit diagnózu autismu / Aspergerova syndromu i v dospělém věku.
http://www.jan-olomouc.cz/

2. SPC Olomouc – Speciálně pedagogické centrum v Olomouci denně pracuje s dětmi a dospívajícími s podezřením či poruchou autistického spektra, proto věřím, že by Vám také mohli doporučit konkrétní jména – co se týče diagnostiky u dětí, určitě, ale opět se ptejte na diagnostiku dospělých, u které je to opravdu složitější. Věřím, že Vám pomohou. Odkaz na jejich stránky je http://spc.ppp-olomouc.cz.
Dokonce mají také seznam odborníků, které ve věci diagnostiky můžete kontaktovat, opět ale nevíme, zda tito lidé pracují i s dospělými. Můžete je zkusit postupně telefonicky kontaktovat (mailem nedoporučuji) a rovnou se zeptat. Pokud by sami diagnostiku dospělých nenabízeli, zkuste poprosit, zda by Vám mohli doporučit někoho ze svých kolegů. Věřím, že právě ve Vašem kraji vhodného odborníka seženete.
http://spc.ppp-olomouc.cz/seznam-klinickych-psychologu/

Doufám, že Vám informace budou k užitku.

S pozdravem

Tereza Šimečková

Nenašli jste, co hledáte?
Zeptejte se našich odborníků

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte