témaDiagnostika PAS u dospělých129

V této části je možné diskutovat o možnostech diagnostika autismu u dospělých osob.

Sdílejme naše zkušenosti a postřehy.

daniel kalika

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na diagnozu aspergerova syndromu u dospělého, jak to probíhá – co je k tomu potřeba, a jestli se takové vyšetření provádí v Ostravě nebo blízkém okolí. Děkuji Daniel Kalika

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Mgr. Tereza Šimečková
průvodce, psycholog

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz.
Z našich zkušeností můžeme říci, že stanovení diagnózy Aspergerova syndromu v dospělém věku není až tak výjimečnou záležitostí, v dnešní době takových případů přibývá.
Standardním postupem je návštěva klinického psychologa (popř. psychiatra), který na základě psychologických testů určených k diagnostice Aspergerova syndromu a také získaných údajů z rozhovoru s Vámi po jednom až třech sezeních určí přesnou diagnózu.
Na Váš e-mail jsem zaslala seznam klinických psychologů a psychiatrů pro dospělé, ke kterým se můžete objednat. Čekací doba se však pohybuje od 5 do 7 měsíců, proto doporučuji objednat se s předstihem.
V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.

Zdraví
Mgr. Tereza Šimečková

Průvodce v projektu „Průvodcovství a síťování rodin s dětmi s autismem“
Tel. 725 937 789, email: simeckova@mikasazs.cz
MIKASA z.s.
http://www.mikasazs.cz

Hana

Dobrý den,
můžete prosím také na můj mail zaslat seznam klinických psychologů a psychiatrů pro dospělé, ke kterým se můžu objednat v Moravskoslezském kraji. Děkuji.
Dále bych se chtěla zeptat, zda budu potřebovat nějaké doporučení od praktického lékaře? A zda na vyšetření přispívá něco pojišťovna, či je to celé zpoplatněno, protože mi je více než 18 let?
Děkuji za upřesnění. Hanka

editor

Dobrý den,

děkujeme za dotaz.
Seznam odborníků jsem Vám poslala na e-mail. Doporučuji zkusit některé z nich obvolat a neztrácet naději, pokud ihned nenajdete někoho, kdo diagnostiku v dospělosti provádí.
Doporučení od praktického lékaře v tomto případě, myslím, není třeba.
Pokud se objednáte ke klinickému psychologovi, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou, u které jste pojištěna Vy, vyšetření by mělo být „zdarma“ – proplaceno pojišťovnou. Pokud jste pojištěna u některé z klasických, velkých pojišťoven, je mnohem pravděpodobnější, že kliničtí psychologové s ní smlouvu mít budou. Věk nad 18 let v tomto případě nehraje roli.
Roli hraje pouze v diagnostice, kdy diagnóza Aspergerův syndrom může být oficiálně stanovena jen do 18 let a ne všichni odborníci ji v pozdějším věku „napíší“ – proto je třeba volat a ptát se na tuto konkrétní věc (diagnostika AS v dospělosti) dopředu.
Seznam tedy najdete na e-mailu.

Přeji Vám, ať najdete odborníka, který Vám v této záležitosti pomůže.

Hezký den přeje

Mgr. Tereza Šimečková

Průvodce v projektu „Průvodcovství a síťování rodin s dětmi s autismem“
Tel. 725 937 789, email: simeckova@mikasazs.cz
MIKASA z.s.
http://www.mikasazs.cz

Jakub

Dobrý den,
Dobrý den je mi 33 let a poslední dva roky si začínám myslet jestli nemám pas. Začal jsem číst nějaké články a došel jsem k názoru že bych si měl udělat nějaký test. Potom co jsem si udělal screeningový test pro dospělé kde mi vyšlo 60%, mi došlo že bych možná měl podstoupit nějaké důkladnější vyšetření. Rád bych se vás zeptal jestli máte nějaké tipy na diagnostická střediska, kliniky atd. Rozhodně nechci dál čekat. Rok mi přijde opravdu šílená čekací doba – to má třeba Nautis. Dopředu moc děkuji za reakci.
Hezký den

Michaela Nepejchalová

Dobrý den, mohla bych také poprosit o seznam odbírníků v MsK? Děkuji moc!

Ondřej

Dobrý den, celý život mám obrovské problémy se správným vyložením sociálních podnětů, které mě vedou do společensky nepříjemných situací. Při čtení o AS jsem u sebe nalezl více podobných znaků. Většinu jsem se už svým způsobem dokázal naučit ze zkušeností jak reagovat, ale stále se často potkávám s nepochopením situace. Proto bych se chtěl zeptat na místa vyšetření aspergrova syndromu nebo jiných poruch autistického spektra pro dospělé v okolí Ostravy nebo v Praze, popřípadě mi nevadí vyjet dál za kratší čekací dobou. Děkuji moc.
Ondřej

robin

Dobrý den, Mohl bych Vás taky prosím požádat o zaslání seznamu odborníků na můj e-mail?
Děkuji předem za odpověď a přeji Vám krásný den.

ID

Dobrý den,

Mohl bych poprosit o zaslání seznamu odborníků v Praze a okolí Kladna na můj email?

Předem děkuji za odpověď a přeji vám hezký zbytek dne,
ID

Aneta

Dobrý den,
mohla bych Vás poprosit o zaslání kontaktů na odborníky provádějící diagnostiku PAS u dospělých osob v Pardubickém kraji, nebo případně i jinde. Již jsem některé kontaktovala, ale diagnostiku buď nedělají, nebo dospělé nepřijímají, proto mi jde spíš o to někoho najít, než aby to nutně bylo v místě bydliště.
Děkuji mnohokrát
S pozdravem
Aneta Špinka

Nela

Dobrý den, mohla bych také požádat o seznam?

Lu

Dobrý den, taky bych poprosil o seznam pro Prahu

Děkuji

dora

Dobrý den,
mohla bych také poprosit o zaslání seznamu míst diagnostiky v Praze?
Předem moc děkuji!

Klára

Dobrý den,
mohla bych i já poprosit o zaslání kontaktů na odborníky zabývající se diagnostikou PAS u dospělých?
Moc děkuji.

Leona

dobrý den,
syn má PAS, a dostali jsme za úkol sehnat si psychiatra pro dospělé, kteří se PAS věnují.
Mohla bych Vás též požádat o zaslání seznamu lékařů?

mockrát děkuji

Eliška

Dobrý den,

již nějakou dobu mám podezření, že bych mohla být na autistickém spektru. O autismus jsem se hlouběji začala zajímat několik posledních týdnů a ve spoustě příbězích ostatních lidí jsem se našla. Chodím na psychiatrii, ale má lékařka nikdy autismus nenadhodila ani o něm neměla nejspíše podezření. Četla jsem, že v ČR není moc lékařů, kteří by autismus poznali, a že je to obzvláště těžké poznat u dívek/žen. Po vyslechnutí několika příběhu právě žen autistek, které také až v dospělosti zjistily, že jsou na spektru, mě to na jednu stranu vyděsilo, a na druhou se mi ulevilo, že už asi konečně po 25 letech vím, co je se mnou "špatně". Všechno dává smysl, ale bojím se, že mě lékaři odbudou s tím, že jsem v pořádku, ačkoliv sama dobře uvnitř vím, že nejsem. Nemám takové ty profláklé typické autistické příznaky, spíše vnitřní a také jsem se za ty léta naučila "přetvařovat" a asimilovat s normálními lidmi tak, abych působila co "nejnormálněji" a ne jako podivín, a ač se mi to celkem dost daří, uvnitř sebe zažívám stále boj.

Tímto se chci tedy zeptat, jakého lékaře/psychologa/psychiatra byste mi doporučili, který má s autismem u dospělých a u žen zkušenosti. Bojím se hledat sama či zkoušet "naslepo", jelikož vím, že kdyby mě nějaký doktor odbyl, opravdu by mi to ublížilo.

Má psychiatrička mi i nedávno doporučila si už najít psychiatra pro dospělého, jelikož už nejsem dorost (25 let), ale já si právě nejsem jistá, kam se obrátit. Bydlím v Českých Budějovicích, takže by mi nejvíce vyhovoval lékař v jižních Čechách, ale samozřejmě pro mě nebude problém na diagnostiku vycestovat např. do Prahy. Také rozumím tomu, že současná situace je přednější než má diagnóza, a že toto není priorita, ale cítím, že by mi to hodně pomohlo a ulevilo se mi, vědět skutečnou diagnózu.

Proto prosím o radu ohledně lékařů, kteří skutečně umějí diagnostikovat autismus u dospělé ženy.

Moc Vám předem děkuji,

Eliška M.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Mgr. Tereza Šimečková
průvodce, psycholog

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou jste se na Mikasu obrátila a také za sdílení Vašeho životního příběhu – věřím, že Vás vnitřní boj musí velmi vyčerpávat.

Tím, jak se autismus postupně dostává do povědomí více a více lidí, čím dál častěji se stává, že člověk zjistí, že by mohl spadat do autistického spektra až v dospělém věku, protože v minulosti neexistovaly vhodné metody, jak autismus diagnostikovat. Pro mnohé je opravdu úlevné zjistit, že jejich „jinakost“ (nebo také výjimečnost, záleží na úhlu pohledu) má jméno. Naprosto Vám rozumím ve Vaší potřebě najít kvalitního odborníka, který dokáže autismus diagnostikovat – tak, abyste se vyhnula nepříjemnostem spojeným s neznalostí této diagnózy.

Mikasa působí především v Moravskoslezském kraji, proto máme největší přehled právě o odbornících pracujících v něm.

Co se týče odborníků blíže Vašeho bydliště, určitě můžeme s důvěrou doporučit diagnostické centrum pražské organizace NAUTIS, se kterou spolupracujeme. V odkazu níže naleznete potřebné kontakty. Vyšetření je však zpoplatněno a čekací doba na něj může být i více, než 6 měsíců.
https://nautis.cz/portfolio/cz/diagnosticke-vysetreni

Mezi dalšími odborníky, kteří pracují v Čechách a mají zkušenosti s diagnostikou autismu, se mi podařilo najít PhDr. Dagmar Brejlovou, u níž je čekací doba také minimálně 6 měsíců a pracuje v Sedlčanech. Více informací naleznete na jejích stránkách: http://www.brejlova.cz

Kontakt na ni jsem nalezla zde:
https://www.autiscentrum.cz/sluzby/rana-pece/diagnosticka-centra-a-lekari/

Co se týče klinických psychologů nebo psychiatrů pracujících v Českých Budějovicích, přiznám se, že nemám přehled a na internetu jsem také nenašla dostačující informace. Mí kolegové psychologové z Českých Budějovic také nikoho konkrétního, kdo by se zabýval diagnostikou PAS i v dospělosti, neznají.

Všeobecně se dá říci, že diagnózu může stanovit vždy buď klinický psycholog nebo psychiatr.

V blízkosti Vašeho bydliště také existuje organizace APLA, která by Vám mohla pomoci s nasměrováním na potřebné odborníky. Odkaz zasílám zde: http://www.aplajc.cz/

Držíme palce a přejeme, aby situace dopadla podle Vašich představ.

S pozdravem

Tereza Šimečková

Natálie

Dobrý den,
nejsem si jistá, zda spadám taky do skupiny PAS, nebo VFA. Při zjišťování více informací o této poruše, jsem se s mnoha věcmi ztotožnila, přičemž se mi připomnělo hodně vzpomínek z dětství. Stále si však nejsem jistá. Nicméně, poslední dobou se mi často (v kratších intervalech než dřív) vracejí psychické obtíže. Mám pocit, že podstoupit diagnostiku, zjistila na čem jsem – jestli to souvisí s PAS nebo ne, by pro mě znamenalo krok dál k řešení těchto problémů. Několikrát jsem chodila na psychoterapie, ale nikdy jsem neměla pocit, že mi to nějak pomáhá. Mám diagnostikovanou OCD (v dospělosti) a v dětství lehké LMD. Přesto bych se však ráda ujistila, zda se mě PAS týká nebo ne.
Bavila jsem se o tom i s mamkou a sama mi potvrdila, že mé chování v dětství nebylo vždy standartní (mamka je učitelka na 1. stupni, s vývojem dětského chování má tedy poměrně velké zkušenosti).
Mohla bych Vás poprosit o nějaký tip na odborníky v Praze a okolí? (Žiji v Praze) Kliniku, kam jsem docházela na psychoterapie oslovovat nechci (nejspíš z důvodu, již 2. ukončení terapií). Ráda bych asi zašla za někým, kdo se na toto specializuje.
Děkuji Vám moc za radu.
Hezký den
Natálie P. 🙂

Hana

Dobrý den,

mohla bych také poprosit seznam odborníků schopných diagnostikovat dospělou ženu v Ostravě nebo v blízkém okolí?

Moc děkuji.

Srdečně,
Hana

Tereza

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mi můžete poradit nějakého psychologa/psychiatra ve Zlíně (popř. na Moravě), který má s diagnostikou autismu u dospělých žen zkušenosti.

Děkuji za odpověď

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

to je ale milá shoda jmen! 🙂

Děkujeme, že jste se se svým dotazem obrátila právě na Mikasu. Jelikož máme přehled spíše o odbornících z našeho kraje, zavolala jsem pro pomoc do Valašského Meziříčí, kde sídlí organizace Centrum Áčko. Kdybyste je chtěla kontaktovat, jejich stránky jsou: https://www.centrum-acko.cz/

Paní psycholožka z tohoto centra mi sdělila, že diagnostiku autismu v dospělosti do nedávna prováděla paní psycholožka Mgr. Střelcová, která pracuje / pracovala na poliklinice ve Vsetíně. Sdělila mi však, že se jedná o informaci bez záruky, budete muset paní psycholožku kontaktovat a zjistit více.
Kontakt na paní psycholožku je: 608 718 236
Věřím, že i kdyby paní psycholožka již diagnostiku neprováděla, doporučí Vám někoho ze svých kolegů.

V Centru Áčko mi dále doporučili, že existuje organizace v Brně, která se diagnostikou u dospělých rovněž zajímá, zde bohužel nemám více informací. Pokud byste jim zavolala, věřím, že Vám informaci poskytnou.

Pokud byste neuspěla, doporučila bych Vám určitě pražskou organizaci NAUTIS, která provádí diagnostiku PAS i v dospělosti, nicméně zde se již jedná o placenou službu. Odkaz zasílám zde: https://nautis.cz/cat/cz/diagnostika-a-odborne-poradenstvi

Doufám, že Vám informace pomohou.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Mgr. Tereza Šimečková

Pavel Elsner

Zdravím, jmenuji se Pavel, je mi 25, skoro 26 let a chtěl bych se nechat diagnostikovat. Přátelé a kolegové mi jednou naznačili, že si myslí, že patřím do spektra. Tehdy byla moje představa v podstatě Rain man a s ním se mi vůbec ztotožňovat nešlo a tak jsem to zavrhl. Ale jelikož mě docela zajímá psychologie, tak jsem se k tomu oklikou vrátil a zjistil, že Autismus nebo Aspergers může vypadat také o hodně jinak.
Čím více jsem se o to zajímal a poslouchal lidi na YouTube, co o tom vyprávěli, tím víc to znělo povědomě.

Věci jako problém s očním kontaktem, chození na stále stejná místa, potíže se vztahy a porozumění lidem a vůbec nezapadání do kolektivů. Nebo třeba být posedlí nějakou aktivitou a zjistit o ni vše. To mi není cizí, zároveň jsem podle doktora hodně senzitivní, což by asi také sedělo. Jsem také denní snílek a hodně často můžu vypadat myslí nepřítomný. Teď jsem celkem v pohodě, ale ve škole to byla pro mě hrůza. A určitě toho bude víc, …
Lidé mě považují za trochu divného, slyším to docela často a docela mě to ničí. Chtěl bych vědět, jestli mám fakt třeba Asperger nebo tak něco. Chtěl bych zapadat mezi ostatní, ale je to tak trochu jako bych potřeboval překladač při kontaktu s lidmi.
Takže bych se chtěl zeptat, co mám udělat pro to, abych se mohl nechat vyšetřit jako dospělý a zjistit, jak to teda je. Někde v Libereckém nebo Královehradeckém kraji pokud možno. A co by mě čekalo a tak.
Předem díky za odpověď.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

děkujeme, že jste se svým dotazem obrátil právě na nás.

Z toho, co píšete, cítím velikou naléhavost – přejete si zjistit, zda Vaše pocity jinakosti (nebo výjimečnosti – záleží na úhlu pohledu) mají konkrétní důvod, zda by u Vás diagnostika odhalila Aspergerův syndrom či nikoli. Dokážu si představit, že pro Vás některé životní situace nebyly a nejsou vůbec jednoduché… věřím, že Vám vyšetření poskytne žádané odpovědi.

Bohužel diagnostikování Aspergerova syndromu v dospělosti je poněkud složitější, než je tomu u dětí. Poruchy autistického spektra neboli PAS, kam spadá také Aspergerův syndrom, se totiž oficiálně diagnostikují pouze do 18 let věku, poté je to již poněkud problematické, protože na autismus je nahlíženo jako na diagnózu vzniklou a odhalenou v dětství, proto pro ni podle oficiálního diagnostického manuálu (DSM-IV) neexistuje v dospělosti název. Někteří odborníci proto Aspergerův syndrom v dospělosti nediagnostikují. Je potřeba najít klinického psychologa či psychiatra, který se v oblasti PAS dobře vyzná a diagnózu je ochoten stanovit i v dospělosti.

V Libereckém a Královehradeckém kraji bohužel o těchto odbornících nemáme přehled.

Doporučila bych Vám proto obrátit se na pražskou organizaci NAUTIS, která provádí diagnostiku PAS i v dospělosti, nicméně zde se jedná o placenou službu. Odkaz zasílám zde: https://nautis.cz/cat/cz/diagnostika-a-odborne-poradenstvi .

Kontaktovala jsem se s organizací z Vašeho kraje, která pracuje s klienty s autismem a sdělili mi, že bohužel žádného odborníka v daných krajích neznají a také doporučují dojet do Prahy.

V organizaci APLA, která pracuje s klienty s autismem v Severních Čechách mi doporučili MUDr. Krojsigera, který pracuje jako psychiatr v Ústí n. Labem a má s diagnostikou PAS v dospělosti zkušenosti. Nemám však ověřeno, zda je tato informace aktuální, doporučuji proto zapátrat na internetu, pana doktora kontaktovat a zeptat se na více informací, popř. zda by Vám mohl někoho doporučit.

Doufám, že Vám tyto informace pomohou. Co se týče vyšetření, pravděpodobně Vás čeká vyplnění nejrůznějších testů a diagnostický rozhovor, kde se Vás odborník bude ptát na Vaši životní historii, např. otázky zaměřené na oblasti, o kterých jste psal. Není třeba se ničeho obávat. Držím palce

S pozdravem

Mgr. Tereza Šimečková

Průvodce v projektu „Průvodcovství a síťování rodin s dětmi s autismem“
Tel. 725 937 789, email: simeckova@mikasazs.cz
MIKASA z.s.
http://www.mikasazs.cz

Ellen Makumbirofa

Dobrý den,

chtěla jsem Vás poprosit o tip na psychiatra/klinického psychologa, který by diagnostikoval PAS u dospělých a žen v Olomouci a okolí? Nejlépe samozřejmě VZP, ale klidně bych z vyšetření i zaplatila. Cena u NAUTIS mi ale přijde příliš vysoká. Jsem studentka a je mi 24 let.

Moc děkuji za odpověď.

E.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Je mi líto, ale naše organizace má přehled o odbornících především v našem kraji, proto Vám nemohu doporučit, ač bych ráda, žádného psychiatra či psychologa z Olomouce a Olomouckého kraje, protože mezi našimi kontakty nikoho takového nemáme.

Zkusila jsem se však podívat na internet, abych Vám mohla poskytnout alespoň nějaké relevantní informace a nalezla jsem dva odkazy.
1. Organizace JAN – Jdeme autistům naproti, kteří pracují s dětmi s autismem a pravděpodobně mají přehled o odbornících právě ve Vašem kraji. Zkuste se podívat na jejich stránky a kontaktovat je, nejlépe telefonicky, s otázkou, zda by Vám mohli doporučit psychiatra či klinického psychologa, který by byl ochoten stanovit diagnózu autismu / Aspergerova syndromu i v dospělém věku.
http://www.jan-olomouc.cz/

2. SPC Olomouc – Speciálně pedagogické centrum v Olomouci denně pracuje s dětmi a dospívajícími s podezřením či poruchou autistického spektra, proto věřím, že by Vám také mohli doporučit konkrétní jména – co se týče diagnostiky u dětí, určitě, ale opět se ptejte na diagnostiku dospělých, u které je to opravdu složitější. Věřím, že Vám pomohou. Odkaz na jejich stránky je http://spc.ppp-olomouc.cz.
Dokonce mají také seznam odborníků, které ve věci diagnostiky můžete kontaktovat, opět ale nevíme, zda tito lidé pracují i s dospělými. Můžete je zkusit postupně telefonicky kontaktovat (mailem nedoporučuji) a rovnou se zeptat. Pokud by sami diagnostiku dospělých nenabízeli, zkuste poprosit, zda by Vám mohli doporučit někoho ze svých kolegů. Věřím, že právě ve Vašem kraji vhodného odborníka seženete.
http://spc.ppp-olomouc.cz/seznam-klinickych-psychologu/

Doufám, že Vám informace budou k užitku.

S pozdravem

Tereza Šimečková

Zuzana

Dobrý den,
už dlouho máme podezření u dcery 6 let na Aspergerův syndrom, ale naše psycholožka říká že máme ještě počkat i přesto že se to stupňuje. Včera jsem měla sraz se spolužačkami ze školy a jedna z nich má doma aspíka takže věděla o čem je řeč. Ale je věc která mě nikdy nenapadla a je to napadlo hned po tom co pozorovali mou dcerou. Je jak moje dvojče, ne ve vzhledu ale v chování. Mám problém s komunikací a začleněním se do kolektivu čímž jsem se na základní škole stala objektem šikany. Na střední škole mě vzaly takovou jaká jsem i když mi trvalo víc jak rok než jsem s někým promluvila. Nedokážu říct ne a toho každý zneužívá (v tom jsem nepoučitelná). Nesnáším lež a falešnost a pravdou lidi jen dokážu naštvat, protože neumím říct to co chtějí slyšet. Jsem přebornice v nošení masek, kdykoli odcházím z domu nasadím úsměv a všichni si myslí že je vše ok aniž by věděli jaká je pravda. Nesnáším být středem pozornosti. Když mám někam jít vždy se snažím najít výmluvu abych mohla zůstat doma. Pracuji ve výrobně pralinek kde jsem sama a když někdo přijde je to pro mě stresující. Mám skvělou dlouhodobou paměť ale krátkodobá je horší jak u Alzheimera. Je jednoduchý o tom napsat ale jak bych to měla vyslovit budu zaseknu se a neřeknu ani slovo. Nedokážu sedět v klidu, buď houpu nohami a nebo se kolíbám sebou. Jsem příšerný puntičkář a dokáže mě vytočit malichernost (např.: miluju číst knihy ale jak by se knihám ohnul roh stránky nebo nedej bože by se umatlala vazba jsem v tu chvíli nepříčetná, jsem puntičkář v úklidu – komínky, nic pomačkaného, na nádobí žádný flek, atd..). A tak bych mohla pokračovat do nekonečna. Moje obvoďačka se na mě vyžívá a říká že patřím do blázince. Je možné že sama mám AS a dcera ho zdědila? Nebo je to jen povahou a charakterem. Popřípadě kam se můžu obrátit. Žiji na Vysočině, ale jestli mi to má pomoci dojedu kamkoliv.
Děkuji moc za odpověď

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

velmi děkuji za Vaši důvěru, za to, že jste se mnou sdílela svůj životní příběh. Mrzí mě, čím vším jste si v minulosti prošla, určitě to nebylo vůbec jednoduché. Je úžasné, že jste si dokázala najít práci, ve které se cítíte dobře (mimo chvilky s „dozorem“), to je moc důležité a ne každému se to podaří. Ve výrobně pralinek mají štěstí, že tam pracujete právě Vy – s Vašimi schopnostmi, s precizností a poctivostí :-).
Projevy, které popisujete, by mohly znamenat jak Aspergerův syndrom, tak i pouhé projevy osobnosti, jasnou odpověď však lze získat pouze pomocí testů u klinického psychologa.
Níže Vám zasílám kontakty, které by Vám mohly pomoci. Bohužel se jako organizace specializujeme pouze na Moravskoslezský kraj, proto máme největší přehled pouze o odbornících právě v něm. Zkusila jsem však pro Vás vypátrat více, snad Vám informace budou alespoň trochu nápomocné. Pokud byste měla pocit, že byste některé situace, které Vás v životě trápí, chtěla hlouběji řešit, určitě se daného odborníka rovnou zeptejte na možnost terapií – nemusíte se slova „terapie“ bát, jde o „povídání“ si o starostech s cílem najít možnosti, jak se cítit lépe. Popř. zasílám odkaz na vynikající organizaci PAS Point se sídlem v Brně, která nabízí mnoho služeb pro osoby s PAS a jejich blízké, včetně terapií. https://www.paspoint.cz/all-project-list/sluzby/socialni-rehabilitace/

Další organizace: Integrační centrum Sasov – poskytuje poradenství týkající se poruch autistického spektra (ne diagnostiku, přesto by Vám mohli pomoci s dalšími záležitostmi, ať už se týkají čehokoli – osobní věci nebo příspěvky od státu apod.) – můžete je navštívit v Jihlavě nebo v Sasově
https://www.icsasov.cz/integracni-centrum-sasov/odborne-socialni-poradenstvi-osp/

Poskytli mi kontaktní údaje na lékaře, který provádí diagnostiku PAS u dospělých na Vysočině. Od uživatelů IC Sasov na něj mají skvělou zpětnou vazbu.

MUDr. Emil Herr
Adresa: Brněnská 455/54, Jihlava
Telefonní kontakt: 567 552 252
E-mail: herr.tomas@email.cz

Další kontakty, které však doporučuji obvolat a pozjišťovat, zda diagnostiku u dospělých provádějí… popř. zda mohou někoho doporučit.

Psychologové:
PhDr. Zdeněk Krpoun
zdenekkrpoun@gmail.cz
http://www.psycholog-protrebic-cz.webnode.cz

Mgr. Nora Brátková
http://www.psychologiebratkova.cz/index.php/kontakt

PhDr. Zuzana Zmátlová
https://www.firmy.cz/detail/384908-phdr-zuzana-zmatlova-trebic-zamosti.html

Pokud by žádná z možností „neklapla“ a nevadilo by Vám si za diagnostiku zaplatit, ráda bych Vám doporučila našimi klienty ověřenou možnost a tou je diagnostika přímo v nejznámějším českém centru pro autismus: NAUTIS. Odkaz na ni naleznete níže. Toto je sázka na jistotu.
https://nautis.cz/portfolio/cz/diagnosticke-vysetreni

Snad se Vám podaří najít toho pravého odborníka a najít odpovědi na Vaše dlouho nezodpovězené otázky.

Budu moc ráda, když dáte pak vědět, zda jste uspěla, abych si mohla kontakty uložil pro případné další klienty z Třebíčska a Vysočiny.

Vše nejlepší v novém roce přeje

Tereza Šimečková

Jana T.

Dobrý den.
Mám podezření, že naše dcera může mít Aspergerův syndrom. Podle příspěvků, které jsem četla, by to sedělo. Jelikož jí je už 18, tak nemůžu nic řešit za ni a ona je uzavřená a než aby něco řešila, tak je radši nešťastná. Na základní škole si prošla šikanou, spolužáci si o ní mysleli, že je divná. Mně přijde jen trochu jiná. Je uzavřená, inteligentní, někdy nedokáže pochopit co chtěl člověk říct a občas mám pocit, že mluvím s marťanem. Radši se bude přetvařovat, než aby nám přidělala starosti, což mi v 18-ti přijde zvláštní. Léčí se i na psychiatrii s úzkostnou poruchou. K psychologovi chodit nechce.
Ráda bych jí nějak pomohla. Můžete mi prosím poslat kontakt na někoho z Vysočiny, kdo by jí udělal testy? Tedy pokud je to možné. Nevím o nikom, kdo by se touto problematikou tady zabýval.
Děkuji moc.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

omlouvám se za pozdní odpověď – nerozumím tomu, proč mi Vaše zpráva nedorazila na mail, ach ty technologie :)… každopádně děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte právě na naši organizaci.

Bohužel se na jiné kraje nespecializujeme, a tak kontakty, které Vám zašlu, nemusí být 100% „správné,“ proto se nám, prosím, ozvěte, jakmile se Vám (Vaší dcerce) podaří objednat tam, kam potřebuje – abychom mohli kontakty doporučit například i dalším zájemcům.

Je mi opravdu líto, že si dcerka prošla šikanou a kdo ví jakými dalšími nepříjemnými situacemi kvůli své výjimečnosti. Určitě je to silná slečna, když toto všechno dokázala nějak zvládnout. Můžete si s ní o diagnostice promluvit a probrat možné výhody, popř. nevýhody, jaké by jí mohly výsledky přinést tak, aby se mohla ve svých 18 letech sama rozhodnout. Věřím, že je to pro ni všechno hodně těžké, ale také věřím, že návštěva dobrého a citlivého psychologa nebo psycholožky (ne pouze psychiatra) by mohla dcerce přinést zcela nové pohledy na život a třeba i na minulé a současné nepříjemné zážitky, které v ní mohou úzkost ještě více prohlubovat.
Pokud by ukázalo, že Váš předpoklad byl správný, určitě bych doporučila kouknout na následující 2 organizace:

Integrační centrum Sasov – poskytuje sociální rehabilitaci i pro osoby s Aspergerovým syndromem do 40 let (rozvoj v oblastech a dovednostech, které člověk sám považuje za důležité), odkaz níže:
https://www.icsasov.cz/integracni-centrum-sasov/socialni-rehabilitace-sr/
Poskytují také poradenství týkající se poruch autistického spektra (ne diagnostiku) a můžete je navštívit v Jihlavě nebo v Sasově.

PAS Point Brno – https://www.paspoint.cz/sluzby/
Organizace poskytuje široké spektrum služeb pro osoby s autismem i Aspergerovým syndromem, např. také sociální rehabilitaci, volnočasové aktivity, terapie i pro dospívající apod.

Kontakty na diagnostiky přikládám zde:
Před měsícem jsem skrz centrum Sasov získala kontaktní údaje na lékaře, který provádí diagnostiku PAS u dospělých na Vysočině. Od uživatelů na něj mají skvělou zpětnou vazbu.

MUDr. Emil Herr
Adresa: Brněnská 455/54, Jihlava
Telefonní kontakt: 567 552 252
E-mail: herr.tomas@email.cz

Další kontakty doporučuji obvolat a pozjišťovat (mailem nedoporučuji), zda diagnostiku u dospělých provádějí… popř. zda mohou někoho doporučit.

Psychologové:
PhDr. Zdeněk Krpoun
zdenekkrpoun@gmail.cz
http://www.psycholog-protrebic-cz.webnode.cz

Mgr. Nora Brátková
http://www.psychologiebratkova.cz/index.php/kontakt

PhDr. Zuzana Zmátlová
https://www.firmy.cz/detail/384908-phdr-zuzana-zmatlova-trebic-zamosti.html

Pokud by žádná z možností nevyšla, ráda bych Vám doporučila našimi klienty ověřenou možnost a tou je placená a spolehlivá diagnostika přímo v nejznámějším českém centru pro autismus: NAUTIS v Praze. Odkaz na ni naleznete níže.
https://nautis.cz/portfolio/cz/diagnosticke-vysetreni

Hodně trpělivosti a krásný den přeje

Mgr. Tereza Šimečková

Vendula

Dobrý den, zdravím Vás.

Posledních pár týdnů mi myšlenka, že jsem nejspíš na autistickém spektru, neustále krouží v hlavě. Dřív by mě to ani nenapadlo, ale konečně mi díky tomu vše začalo zapadat.

Ráda bych Vás požádala o doporučení odborníka na diagnózu autismu u dospělých žen(22) v Brně a okolí (nebude mi vadit dojet i dál). Jsem si vědoma, že autismus u žen je velmi těžko diagnostikovatelný, a proto bych se opravdu ráda dostala pod ruku zkušenému odborníkovi, kterému (snad bez frustrace, když mi teď konečně dává vše smysl) uvěřím, že na spektru eventuálně nejsem.

(Zároveň bych se nebránila tomu, kdyby byla diagnostika hrazena pojišťovnou (211), protože jsem si případný autismus do vínku nevybrala).

Mnohokrát Vám děkuji za pomoc, a že tu pro nás jste.

Vendula

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou se na Mikasu obracíte. Bohužel se nespecializujeme na jiné kraje, ale přesto Vám zkusím poskytnout kontakty, které jsem v minulosti doporučovala zájemcům z okolí Brna. Nemám bohužel zpětnou vazbu, zda kontakty byly „správné,“ proto bych Vás i ráda požádala, abyste mi napsala, zda se Vám podařilo k nějakému dobrému diagnostikovi objednat. Přeji Vám, ať najdete pro Vás důležité odpovědi a ať jste s konečným závěrem testování vnitřně spokojená, ať bude výsledek jakýkoli. Ráda bych Vám ještě doporučila kontakty obvolávat, než obepisovat a pokud by daný odborník diagnostiku autismu v dospělosti neposkytoval (není to až tak běžné, většina lékařů autismus stanovuje jen do 18 let), poproste je o doporučení na jiného kolegu, určitě budou mít přehled. A nyní již kontakty (většinou kliničtí psychologové mající smlouvy s pojišťovnami, služby by měly být proplaceny):

Kontakty:
V minulosti jsem dostala tip na paní psycholožku, která má údajně zkušenosti s diagnostikou Aspergerova syndromu i v dospělosti. Jmenuje se:
PhDr. Cacková, pracuje v Bílém domě v Brně – tel. 533 302 324.

Mgr. Adriana Rieglová
http://ordinace-psycholog.cz/
Její služby jsou však placené.
Zeptejte se jí přímo na diagnostiku Aspergerova syndromu v dospělosti.

Co se týče širšího okolí, na Zlínsku podle informací pracuje / pracovala na poliklinice ve Vsetíně paní psycholožka Mgr. Střelcová, která provádí i diagnostiku PAS v dospělosti. Informace však není ověřená.
Kontakt: 608 718 236.

V Jihlavě pracuje pan doktor, který podle informací také diagnostikuje autismus.
MUDr. Emil Herr
Adresa: Brněnská 455/54, Jihlava
Telefonní kontakt: 567 552 252
E-mail: herr.tomas@email.cz

Pokud by Vám nevadilo dojet si o něco dále, sázkou na jistotu je pražská organizace NAUTIS, která se na diagnostiku i v dospělosti přímo specializuje, nicméně je zpoplatněna. Počítejte také s delší čekací dobou. Odkaz posílám zde: https://nautis.cz/portfolio/cz/diagnosticke-vysetreni

Děkujeme za milá slova na konci zprávy 🙂 Krásný den přeje

Tereza Šimečková

Kateřina Figarová

Dobrý den,

jmenuji se Kateřina, je mi 21 a vždy jsem měla tak trochu dojem, že je se mnou něco v nepořádku. Už ani nevím jak, ale před několika měsíci jsem narazila na článek o autismu u dospělých, konkrétně u dospělých žen a bylo až zvláštní, kolik podobností jsem ve svém životě našla. Ať už jde o depresivní stavy, úzkost ve společnosti, příznaky OCD, přehnané či nedostatečné emoční reakce, posedlost určitými činnosti, nesoustředěnost, přehnaná racionalizace naprosto všeho, občasná zvýšená citlivost na zvuky a doteky až do míry, kdy nejsem schopná se soustředit na nic jiného. Mezi lidmi se zkrátka cítím tak trochu jako mimozemšťan, který se velmi dobře naučil napodobovat lidské chování, aby nebyl odhalen. Vždy jsem si myslela, že takhle to má občas každý, a možná tomu tak i je, ale čím více o autismu zjišťuji, tím více si myslím, že bych na spektru mohla být. Z genetického hlediska mám pro autismus zřejmě předpoklady, měla jsem sourozence trpícího těžkým autismem.

Nikdy jsem nebyla u psychologa ani psychiatra, protože se nikomu nikdy nezdálo, že je se mnou něco v nepořádku. Já ale už dlouhou dobu cítím, že tu nějaký problém je, a bylo by pro mě velkou úlevou zjistit jaký. Chtěla bych se nechat diagnostikovat někde, kde mají zkušenost s autismem u dospělých žen. Vím, že speciálně u žen je diagnóza poměrně složitá, protože se u nich autismus občas projevuje diametrálně jinak něž u mužů, proto mám strach, že mě běžný psycholog pošle domů s tím, že jsem v pořádku – to by mi opravdu ublížilo.

Jsem z Prahy a již jsem si vyhledávala informace o centru NAUTIS. Slyšela jsem o něm samé dobré věci a i když je cena poměrně vysoká, byla bych ji v mé situaci ochotna zaplatit. Problémem je pro mě dlouhá čekací lhůta (na webu se píše až 15 měsíců) a já takhle dlouho už bohužel čekat nemohu. Obracím se na Vás tedy s žádostí o doporučení nějakého odborníka – vzdálenost od Prahy ani cena pro mě nehrají roli, jde mi o opravdu přesnou diagnózu, která mi (doufejme) konečně přinese úlevu.

Mnohokrát Vám děkuji za pomoc,

s pozdravem,

Kateřina

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

děkujeme Vám za Váš dotaz a důvěru.

Hned na začátku bych chtěla ocenit Vaši odvahu sepsat svá trápení do jednoho mailu a poprvé požádat o pomoc. Neumím si představit, jak těžké pro Vás muselo být prožívat vše uvedené bez adekvátní podpory a porozumění – nejen sobě sama, ale pravděpodobně i ze strany druhých. Přeji si, aby Vám následující informace byly k užitku a Vy jste našla odpovědi, které by Vám pomohly najít chybějící kousky životní skládanky :).

Přesně jak píšete, diagnostika autismu u dospělých, navíc u žen, je poměrně komplikovanou záležitostí. I u dospělých celkově – možná jste se již dozvěděla, že autismus (popř. Aspergerův syndrom) se oficiálně diagnostikuje jen do 18 let, je jakoby „dětskou diagnózou“ s tím, že se s ním v dospělosti „nepočítá“. Mnozí odborníci, kteří se řídí diagnostickým manuálem DSM tedy tuto diagnózu po 18.roce věku stanovit odmítají.
Můžete zkusit např. Nemocnici Motol – odkaz zasílám zde: http://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/spolecna-pracoviste/oddeleni-klinicke-psychologie/
Zde však nemohu s jistotou říci, že provádějí diagnostiku jak u dětí, tak dospělých – zkuste je kontaktovat.
Za Mikasu vždy doporučujeme organizaci NAUTIS, na kterou se v oblasti diagnostiky můžete zcela spolehnout. Pokud je čekací doba pro Vás příliš dlouhá, budete se muset vystavit většímu riziku – nicméně věřím, že i mezi klinickými psychology se najdou odborníci, kteří zkušenost s diagnostikováním PAS v dospělosti mají. Doporučila bych Vám zadat si do Googlu „klinický psycholog Praha“ (kliničtí psychologové pracují často skrz pojišťovnu, sezení bývají tedy proplaceny) a např. přes webové stránky ZnámýLékař si vyhledat odborníka, který Vám padne do noty, zavolat jí / jemu (nedoporučuji psát mailem) ideálně 5 minut před „celou“ (např. 14:55), kdy mnoho psychologů zrovna čeká na příchod dalšího klienta a zeptat se, zda by byli ochotni provést Vám diagnostiku Aspergerova syndromu i v dospělosti a pokud ne, zda by Vám mohli někoho doporučit. Vnímám, že máte strach, aby Váš stav někdo špatně nevyhodnotil – proto se, prosím, nebojte po telefonu zeptat na rovinu, abyste toto riziko minimalizovala. Ihned budete vědět a rychleji si vyberete pro Vás správného člověka. Doporučila bych najít odborníka, ke kterému budete moci pravidelně docházet na terapie a který Vám nabídne nejen diagnostiku, ale také hlubší porozumění úzkostem, depresím, OCD apod.
Trochu dál od Prahy pracuje paní psycholožka Brejlová, která myslím také poskytuje diagnostiku v dospělosti, zkuste ji kontaktovat, pokud Vám nebude vadit větší vzdálenost.
Dejte vědět, prosím, vědět, zda jste uspěla.

Přeji Vám, ať co nejdříve naleznete klid a uleví se Vám
Krásný den přeje
Tereza Šimečková

Kristýna

Dobrý den, jsem už dospělá žena a chci se zeptat, ke komu se lze v Moravskoslezském kraji objednat na diagnostiku v případě, že mám podezření na aspergerův syndrom. Dle příběhů žen s aspergerovym syndromem jej možná mám také, jenže moje odlišnosti a problémy v dětství nikdo neřešil. Ráda bych zjistila, jak to se mnou opravdu je. Děkuji za pomoc. Kristýna

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz Kristýno.

Jak už jsme se zmiňovali na diskuzním fóru, tak stanovení diagnózy Aspergerova syndromu v dospělém věku není výjimečná záležitost.
Vzhledem k tomu, že diagnostika poruch autistického spektra vyžaduje velkou zkušenost, správnou diagnostiku je schopen udělat pouze odborník s praxí.
Doporučení na konkrétní odborníky jsme vám zaslali do emailu. Vzhledem k tomu, že diagnostiku dělají jen některá pracoviště, můžete se setkat s dlouhými čekacími lhůtami. Opravdu je potřeba zkoušet a být trpělivá.

Věřím, že najdete odborníka, který Vám v této záležitosti pomůže.

Hezký den přeje
Bc. Veronika Frachová

Nikola

Dobrý den,

už nějakou dobu přemýšlím, že navštívím psychologa nebo psychiatra, kvůli přetrvávajícím obtížím zvláště v komunikaci. Je pro mě velice obtížné a náročné účastnit se sociálních interakcí. Vždycky jsem si myslela, že jsem prostě stydlivá a introvertní, protože ve větších skupinách raději mlčím, naopak ve skupinách (například rodina), kde se cítím pohodlněji mám spíš pocit, že napodobuji ostatní. Nedávno jsem se dozvěděla o autismu a jeho symptomech u žen a s mnohými se ztotožňuji. Už jako malá jsem nezapadala a to do té míry, že mi mamka říkávala, že jsem se měla narodit v jiné době, protože tady nepasuju. Vzpomněla jsem si na několik situací, kdy mě lidé využívali a přesvědčili k věcem, které jsem dělat nechtěla nebo že jsem napodobovala kamarádku, o které lidé říkali, že je moje sestra, protože jsme vypadaly podobně (obě jsme zrzky) a možná to bylo i tím, že jsem se chovala jako ona. Nikdy jsem neměla moc přátel a ty které jsem měla už dávno nemám. Jsem i tak trochu puntičkář, ale pouze co se kreativity a tvoření týče, v normálním životě jsem dost chaotická. Už před pár lety, když jsem studovala na vysoké jsem na sobě zpozorovala problémy s udržením pozornosti. Nikdy jsem nedokázala v klidu sedět, neustále klepu nohama. Jako mladší jsem často upadala do depresí a dodnes bojuji s úzkostí. A myslím, že bych mohla pokračovat dál. Nikdy jsem na žádné psychoterapii nebyla, protože nikoho nenapadlo, že by se mnou po psychické stránce bylo něco špatně. Asi jako každý s mentálními problémy bych ráda znala odpověď na mé problémy, proto bych Vás chtěla poprosit, jestli byste mi mohli doporučit psychologa/psychiatra v Ostravě, který se diagnostikou autismu nebo AS zabývá. Taky by mě zajímalo, jestli je diagnostika placená či nikoli, ať vím, na co se mám připravit.

Děkuji za radu i pomoc.

S pozdravem a přáním pěkného dne,
Nikola

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den, milá Nikol,

nejprve bych Vás chtěla ocenit za odvahu, se kterou jste napsala svůj příběh – věřím, že sepsat takto vše dohromady není vůbec jednoduché. Vnímám, že Vás toho v životě hodně tíží a přála byste si najít cestu, jak si konečně „odlehčit“. Jsem moc ráda, že jste se obrátila právě na nás a doufám, že Vám kontakty, které Vám pošlu, pomohou dostat se na místo, kde najdete kýžené odpovědi.
Odborníků, kteří autismus v dospělosti diagnostikují, je velmi málo. Jak psala kolegyně v minulém příspěvku, na Ostravsku bychom Vám mohli doporučit např. tuto ambulanci v Ostravě – Porubě: http://amkp.cz/
Dále můžeme doporučit paní psycholožku PhDr. Olivii Hradilovou, která ordinuje v Havířově: https://www.znamylekar.cz/olivie-hradilova/psycholog/havirov
Zkuste také paní psycholožku Rutovou nebo její kolegyni Milátovou
https://www.mediland.cz/klinicka-psychologie, popř. https://www.milatovajana.cz/
Dále doporučujeme MUDr. Bakthary, u které ale víme, že má momentálně plnou kapacitu, nebo MUDr. Peréze, PhD. z Havířova (606 771 701).

Bohužel nevíme, zda mají tito odborníci plnou kapacitu, je třeba zkusit zavolat (emaily nedoporučuji) a pozjišťovat. Prosím, pokud by se Vám nepodařilo k nikomu objednat, dejte vědět a zkusíme najít jiné řešení. Také jsme rádi, když máme přehled o aktuální kapacitě. Co se týče finanční stránky, vyšetření u těchto odborníků bývají často hrazena pojišťovnou.

V otázce diagnostiky PAS v dospělosti také vždy doporučujeme pražskou organizaci NAUTIS, která je sice placená a čekací doby jsou dlouhé, nicméně se opravdu vyplatí na jejich 100% kvalitní služby počkat – jsou v naší zemi jediní, kteří se vyloženě specializují na diagnostiku autismu v kterémkoli věku.

Hodně zdraví a sil přeje

Mgr. Tereza Šimečková

Pavel

Dobrý večer, mohl bych Vás prosím požádat o seznam psychologů pro diagnózu PAS u dospělých v Brně? Předem velmi děkuji.
Pavel Říha

Sophia

Dobrý den, dnes jsem "náhodou" našla tyto stránky. Nebudu popisovat, co mne k tomu vedlo, protože stručně mi to nevychází a obsáhle by to bylo na knihu. Přečetla jsem si tu nějaké osobní příběhy a bylo to, jako kdybych je psala sama, někdy až děsivě shodné. Jen s tím rozdílem, že jsem přibližně dvakrát starší, než u tazatelů, které jsem načetla. Mám prosbu o kontakty. Bydlím v Moravskoslezském kraji a jsem rozhodnuta obrátit se na pomoc k člověku, který se zabývá diagnostikou autismu u dospělých a snad tak usmířit boj, který se životem vedu a jsem z něj opravdu velmi frustrovaná. Prosím, tedy, o kontakty na tyto možné odborníky. Velmi děkuji. Sophia

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den, Sophie,

děkujeme, že se s dotazem obracíte právě na nás. Omluvte prosím prodlevu v odpovědi, z nějakého záhadného důvodu mi systém opět neukázal, že na diskuzním fóru přibyl nový dotaz. Už jsem zkontaktovala našeho správce webu.

Z Vaší zprávy vnímám obrovskou naléhavost, o to více mě mrzí, že odepisuji tak pozdě. Věřím, že Váš příběh by mohl mnoha lidem, kteří zde také „hledají,“ velmi pomoci, proto prosím, pokud budete mít chuť, můžete nám jej nasdílet do sekce Diagnostika PAS u dospělých nebo do konkrétních skupin s tématikou Aspergerova syndromu na Facebooku. Mrzí mě, že prožíváte tak silnou frustraci, proto bych Vám ráda doporučila se kromě diagnostiky pokusit najít i vhodného terapeuta, který Vám může pomoci najít odpovědi na zatím nezodpovězené otázky. Mnoho psychologů nabízí jak diagnostiku, tak terapii.

Nejjistější volbou pro diagnostiku PAS v dospělosti je pražská organizace NAUTIS, která se na toto vyšetření jako jediná v ČR přímo specializuje. Bohužel čekací doby jsou 6 – 12 měsíců, protože je o ni velký zájem. Tato služba je placená. Více najdete na tomto odkaze: https://nautis.cz/portfolio/cz/diagnosticke-vysetreni

Pokud byste ráda zkusila absolvovat diagnostiku „přes pojišťovnu“, mohu Vám poradit následující kontakty, bohužel nemohu nikdy zaručit, zda tito odborníci už náhodou nemají plnou kapacitu. Určitě si nějaký den zkuste vyhradit čas a všechny je obvolat a pokud by Vás nepřijali, poproste, zda nemají kontakt na nějakého kolegu. Budu Vám moc držet palce, abyste přišla na kloub všemu, co Vás aktuálně zajímá a ulevilo se Vám. A teď už aktuální seznam:

Na Ostravsku bych Vám mohla doporučit tuto ambulanci v Ostravě – Porubě:
http://amkp.cz/
Zkuste také zavolat paní psycholožce Hradilové do Havířova:
https://www.znamylekar.cz/olivie-hradilova/psycholog/havirov
Zkuste také paní psycholožku Rutovou nebo její kolegyni Milátovou
https://www.mediland.cz/klinicka-psychologie
popř. https://www.milatovajana.cz/
Dalšími psychology, se kterými měl někdo z klientů dobrou zkušenost, jsou tito:
Mgr. Anna Tumlířová
PhDr. Anděla Vaculíková (odkaz na stránky její ordinace: http://www.psycholog-vaculikova.cz)
Mgr. Jan Pisak

V případě dalších otázek se prosím ozvěte.

Krásné dny přeje

Mgr. Tereza Šimečková

Veronika

Dobrý den, chci se zeptat nemůžu si najit kde by mi někdo udělal a nebo vyšetřil na aspergerův syndrom. Mám dva syny autisty a jako dítě jsem byla pro ostatní lidi dost zvláštní. Děkuji za odpověď Veronika Botošová

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

děkujeme za Vaši otázku. Moc ráda bych Vám doporučila místa vhodná pro diagnostiku Aspergerova syndromu v dospělosti, potřebuji ale nejdříve vědět, odkud jste. Prosím, napište mi tuto informaci na email simeckova@mikasazs.cz. Budu se těšit.
Krásný den přeje
Tereza Šimečková

Jana

Dobrý den,
prosím také o zaslání seznamu odborníků, kteří zjišťují autistické poruchy u dospělých z MS kraje. Mám potíže od dětského věku. Můžete mailem. Děkuji Jana

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

informace jsem Vám odeslala na e-mail.

Pokud by se Vaše diagnóza potvrdila a potřebovala byste další pomoc, neváhejte se obrátit na Sociální rehabilitaci Mikasa, kde pracujeme i s dospělými lidmi s vysokofunkčním autismem. Přeji Vám hodně trpělivosti a sil při hledání.

S pozdravem

Tereza Šimečková

Kateřina

Dobrý den,
už delší dobu uvažuji o navštívení psychologa/psychiatra kvůli podežření na PAS.
Chtěla bych Vás poprosit o tipy na klinického psychologa nebo psychiatra, který diagnostikuje PAS u dospělých žen (18 let) v Jihlavě a okolí? Nejlépe samozřejmě hrazené pojišťovnou(VZP). Nedělá mi problém za toto vyšetření zaplatit, ale jsem studentka a na vysoké ceny u některých diagnostických ústavů nemám dostatek financí.
Mockrát děkuji za odpověď.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Mgr. Tereza Šimečková
průvodce, psycholog

Dobrý den,

Děkujeme za Váš dotaz. Dnes dopoledne jsem pro Vás zjišťovala nějaké informace – doufám, že Vám pomohou. Ihned bych začala touto organizací se sídlem v Sasově u Jihlavy.

Integrační centrum Sasov – poskytuje poradenství týkající se poruch autistického spektra (ne diagnostiku, přesto by Vám mohli pomoci s dalšími záležitostmi, ať už se týkají čehokoli – osobní témata, státní podpora apod.) – můžete je navštívit v Jihlavě nebo v Sasově
https://www.icsasov.cz/integracni-centrum-sasov/odborne-socialni-poradenstvi-osp/

Zaslali mi kontaktní údaje na lékaře, který provádí diagnostiku PAS u dospělých na Vysočině.

MUDr. Emil Herr
Adresa: Brněnská 455/54, Jihlava
Telefonní kontakt: 567 552 252
E-mail: herr.tomas@email.cz

Další kontakty, které však doporučuji obvolat a pozjišťovat (mailem nedoporučuji), zda diagnostiku u dospělých provádějí, popř. zda mohou doporučit někoho jiného. Prosím o trpělivost, psychologové mívají v této době plné kapacity, určitě ale hledání nevzdávejte, je to běžný proces.

Psychologové:
PhDr. Zdeněk Krpoun
zdenekkrpoun@gmail.cz
http://www.psycholog-protrebic-cz.webnode.cz

Mgr. Nora Brátková
http://www.psychologiebratkova.cz/index.php/kontakt

PhDr. Zuzana Zmátlová
https://www.firmy.cz/detail/384908-phdr-zuzana-zmatlova-trebic-zamosti.html

Pokud by žádná z možností "neklapla," ráda bych Vám doporučila našimi klienty ověřenou možnost a tou je placená a velmi kvalitní diagnostika přímo v nejznámějším českém centru pro autismus: NAUTIS. Odkaz na ni naleznete níže.
https://nautis.cz/portfolio/cz/diagnosticke-vysetreni

Snad se Vám podaří najít toho pravého odborníka a zjistit všechny důležité informace, které Vám pomohou poskládat si odpovědi na Vaše otázky.

Vše dobré přeje

Mgr. Tereza Šimečková

Vojtěch

Dobrý den,

od malička měli rodiče podezření, že bych mohl mít poruchu autistického spektra. Nikdy mě ale nedali otestovat. Ale skutečnost, že jsem tak trochu jiný zůstala. Považoval jsem se za silného introverta, ale nedávno jsem se o tuto problematiku začal laicky zajímat více a postupně jsem začal zjišťovat, že by to přeci jen mohla být pravda. Dokonce jsem si udělal jeden rádoby internetový test, který mi identifikoval Aspergerův syndrom. Normálně bych to vzal s rezervou a nijak to neřešil, přeci jen už jsem dospělý (25) a žiji, sice samotářský, ale v rámci možností normální život. Jenže jako svoji kariéru jsem si zvolil povolání učitelské a vzhledem k tomu, že tedy pracuji s dětmi, nerad bych jim byl nějak nebezpečný. Nebo bych nechtěl, aby jim chyběl nějaký faktor ve výchově, který bych jim tak nemohl poskytnout. Rád bych také měl jednoho dne vlastní děti a jestli to dobře chápu, tak AS je tak trochu dědičný. Rád bych se tedy zeptal, zda-li by něco případné lékařské potvrzení změnilo? Například, to že bych to musel nahlásit vedení a podobně. Nebo by to moji kariéru mohlo ukončit. Jak velký vliv může mít AS na mé případné potomky. Nakonec, pokud by to mělo nějaký význam, tak kde bych se mohl nechat otestovat (Středočeský nebo Východočeský kraj) a na kolik by to finančně a časově vyšlo?

S přáním hezkého dne
V.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

Děkujeme za váš dotaz.
Problematika PAS je téma, které se čím dál častěji dostává do povědomí. Právě s narůstajícím povědomím o jeho problematice však dochází i k pozdější diagnostice. Diagnostika Aspergerova syndromu v dospělosti je složitá, jelikož se řadí k dětským vývojovým poruchám. V případě diagnostiky v dospělosti jsou užitečné anamnestické údaje a případné zprávy z vyšetření z dětství. Co se týče případné diagnózy, informace o Vašem zdravotním stavu může lékař sdělit třetí osobě jen na základě výslovného vašeho souhlasu. Bez Vašeho souhlasu nesmí lékař vašeho zaměstnavatele informovat o Vašich diagnózách, takže by to případně bylo pouze na vašem rozhodnutí, zdali diagnózu sdělíte svému zaměstnavateli. Abych Vám odpověděla na otázku ohledně budoucnosti a založení rodiny, Aspergerův syndrom je vrozená vývojová vada, jejíž příčina bohužel není dodnes známá… a má tendenci být dědičná, rozhodně ne ve všech případech. Statistické údaje bohužel nemám k dispozici, ale pokud bych je měla hodně (!) zjednodušit, šance bývají „50 na 50“.

Co se týče diagnostiky, organizace Mikasa působí v Moravskoslezském kraji, kde máme největší přehled o odbornících, kteří PAS diagnostikují.
Pokud se jedná o diagnostiku v blízkosti Vašeho kraje, můžeme doporučit diagnostické centrum pražské organizace NAUTIS, se kterými spolupracujeme. Komplexní diagnostické vyšetření stojí 7.000,- a čekací doba na něj může být i více než 6 měsíců.
https://nautis.cz/portfolio/cz/diagnosticke-vysetreni
Mezi dalšími odborníky, kteří pracují v Čechách a mají zkušenosti s diagnostikou autismu, jak bylo již níže zmíněno je PhDr. Dagmar Brejlová, u níž je čekací doba také minimálně 6 měsíců a pracuje v Sedlčanech. Více informací naleznete na jejích stránkách: http://www.brejlova.cz

Dále jsme našli Soukromou kliniku LOGO s.r.o. Pobočka v Praze nabízí služby klinického psychologa včetně diagnostiky. https://www.moje-klinika.cz/klinicka-psychologie
Další možností by mohla být Aditea Praha – centrum osobního rozvoje, nabízí jak poradenství v oblasti autismu, ale i jeho diagnostiku. Odkaz: http://aditea.cz/ Nakonec Fakultní Thomayerova nemocnice Praha, oddělení klinické psychologie nabízí diagnostické služby, Mgr. Jana Kříhová Podzemná, e-mail: jana.krihova@ftn.cz
tel.: 261 083 131, 730 812 817, https://www.ftn.cz/ambulance-psychologicka-pro-dospele-493/

Přeji Vám hodně zdaru při hledání odpovědí a jen to nejlepší do budoucna
S pozdravem
Bc.Veronika Frachová

Valentýna

Dobrý den,
je mi 17 let a začínám si myslet že mám PAS. Teď ovšem nevím, jestli si to pouze jen domýšlím a hledám v mém životě něco,co tam ani není, nebo to je opravdu fakt. Máte nějakou radu, jak bych to mohla zjistit? Vím že na to jednoznačná odpověď nebude, ale budu vděčná za každou odpověď. Děkuji.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

kolegyně Vám odpověď poslala na Váš email, protože do diskuzního fóra nešly vložit přílohy.
Snad Vám informace pomohou.

Daniel

Dobrý den,

mám stejný problém jako ostatní lidé v tomto diskuzním fóru, je mi 18 let a mám u sebe podezření na Aspergerův syndrom. Byl bych rád kdyby jste mi poradili k jakému odbornému poradci se v okolí obrátit ( jsem ze Zlínského kraje). Taky by mě zajímalo zda vyšetření hradí pojišťovna nebo se musí platit samostatně.

Předem děkuji.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Diagnostika může probíhat pouze u klinického psychologa či psychiatra a pokud má daný odborník smlouvu s Vaší pojišťovnou, byla by Vám diagnostika proplacena.

Většinou doporučujeme pražskou organizaci Nautis, která se na diagnostiku v dospělosti specializuje – jedná se o unikátní zařízení zde v ČR. Diagnostika je však placená, na rozdíl od kontaktů níže, je však opravdu kvalitní. Zde najdete více informací: https://nautis.cz/portfolio/cz/diagnosticke-vysetreni

Co se týče Zlínska, podle informací pracuje / pracovala na poliklinice ve Vsetíně paní psycholožka Mgr. Střelcová, která provádí i diagnostiku autismu v dospělosti. Informace však není ověřená, budete muset paní psycholožku kontaktovat a zjistit více.
Kontakt: 608 718 236
Věřím, že i kdyby paní psycholožka již diagnostiku neprováděla, doporučí Vám někoho ze svých kolegů.

Brno a okolí:

PhDr. Cacková, pracuje v Bílém domě v Brně – tel. 533 302 324.

Mgr. Adriana Rieglová
http://ordinace-psycholog.cz/
Její služby jsou však placené.
Zeptejte se jí přímo na diagnostiku Aspergerova syndromu v dospělosti.

Jihlava a okolí:

MUDr. Emil Herr
Adresa: Brněnská 455/54, Jihlava
Telefonní kontakt: 567 552 252
E-mail: herr.tomas@email.cz

Psychologové:
PhDr. Zdeněk Krpoun
zdenekkrpoun@gmail.cz
http://www.psycholog-protrebic-cz.webnode.cz

Mgr. Nora Brátková
http://www.psychologiebratkova.cz/index.php/kontakt

PhDr. Zuzana Zmátlová
https://www.firmy.cz/detail/384908-phdr-zuzana-zmatlova-trebic-zamosti.html

Doufám, že Vám kontakty na Vaší cestě moc pomohou. Doporučuji vždy volat, místo psaní emailů, odborníci často nemají čas odepisovat.

Krásný den přeje

Tereza Šimečková

Eva

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mi můžete poradit nějakého psychologa/psychiatra v Plzni a okolí (popř. v Praze), který má s diagnostikou autismu u žen zkušenosti (ideálně i dospělých, protože mi brzy bude osmnáct). Vím, že již v několika odpovědích bylo zmíněno, že se nezabýváte všemi kraji, ale vůbec si nevím rady, a tak i přesto píšu.
Vždy jsem měla tušení, že to u mě v hlavě nejspíš nefunguje stejně jako u ostatních. Když jsem se dočetla o Aspergerově syndromu, mnohé mi konečně začalo dávat smysl, a tak bych chtěla zajít k odborníkovi.
Předem moc děkuji za odpověď

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz a důvěru.
Níže Vám zasílám kontakty, které by Vám mohly pomoci.

Plzeňský kraj:
Organizace ProCit v Plzni pracuje s lidmi s autismem do 26 let, někdy i se staršími. Mgr. Lenka Vaňačová (tel. 777 700 768) nám poskytla následující tipy.
http://www.autismusprocit.cz/
Plzeň:
Mgr. et Mgr. Iveta Týblová
http://www.autismusprocit.cz/personalni_zajisteni_tyblova.html
Paní psycholožka pracuje v organizaci ProCit, primárně s dětmi, ale podle informací částečně i s dospělými, doporučujeme poptat se na možnost diagnostiky AS v dospělosti.

Psychoordinace Smrková
V této ordinaci pracuje několik psychiatrů a psychologů, provádějí také diagnostiku u dětí i dospělých.
https://www.psychordinace.cz/

Co se týká Prahy:
Soukromá klinika LOGO s.r.o.
pobočky v Praze a Brně nabízí také služby klinického psychologa včetně diagnostiky
https://www.moje-klinika.cz/klinicka-psychologie

Fakultní Thomayerova nemocnice Praha
oddělení klinické psychologie nabízí diagnostické služby
Mgr. Jana Kříhová Podzemná
tel.: 261 083 131, 730 812 817
https://www.ftn.cz/ambulance-psychologicka-pro-dospele-493/

Aditea Praha
Aditea je centrum osobního rozvoje, které nabízí mimo jiné poradenství v oblasti autismu a jeho diagnostiku. Více informací na stránkách níže:
http://aditea.cz/

Pokud by sami diagnostiku dospělých nenabízeli, zkuste poprosit, zda by Vám mohli doporučit někoho ze svých kolegů. Věřím, že právě ve Vašem kraji vhodného odborníka seženete.
Doufám, že Vám tyto informace pomohou.

Držím palce,
S pozdravem
Bc.Veronika Frachová

Hana

dobrý den, prosím také o zaslání doporučených pracovišť v Pardubickém či Královéhradeckém kraji. Děkuji Hanka

Natálie

Dobrý den,
Paní psychiatrička mě odesílá na potvrzení Aspergerova syndromu. Prosím, kde jsou nějací takoví lékaři v Praze?

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den,

Na Váš e-mail jsem zaslala seznam klinických psychologů a psychiatrů pro dospělé, ke kterým se můžete objednat. Čekací doba se však pohybuje od 5 do 7 měsíců, proto doporučuji objednat se s předstihem.
V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.

S pozdravem,
Veronika Frachová.

Justina

Dobrý den,
Je mi 18 let a už delší dobu si myslím že mám Aspergerův syndrom nebo jinou z poruch autistického spektra.
Chtěla bych proto poprosit o zaslání seznamu klinických psychologů a psychiatrů pro dospělé, na které bych se mohla obrátit, za účelem diagnostiky v okolí Prahy a středních Čech.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den,

Děkujeme za vaší důvěru s jakou se na nás obracíte. Do emailu jsem Vám zaslala seznam odborníku, kteří dělají diagnostiku v Praze a okolí.

V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.
Držím palce.

S pozdravem,
Veronika Frachová.

Ola

Dobrý den,

Jsem žena, 26 let, náhodou jsem narazila na článek rozšiřující povědomí o Aspergerovu syndromu; příznaky se mnou velmi rezonovaly. Také se na Vás tedy obracím s dotazem na lékaře, kteří se věnují aspergerovu syndromu a pomůžou s diagnózou – Okolí Prahy, Brna. Již jsem několika psala, ale zatím se mi povedlo pouze domluvit si termín na diagnostiku ADHD.

Moc děkuji a pozdravuji
Ola

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den,

Z naší zkušenosti doporučujeme odborníkům volat, emaily nedoporučuji. Diagnostikování autismu nebo konkrétně Aspergerova syndromu (který Vás pravděpodobně zajímá nejvíce) v dospělosti je poněkud komplikovaná záležitost. Vzhledem k tomu, že diagnostiku dělají jen některá pracoviště, můžete se setkat s dlouhými čekacími lhůtami nebo dokonce s plnou kapacitou (nové pacienty v danou chvíli nepřijímají), rádi bychom vás podpořili v tom, abyste i přesto zkoušeli hledat dál a byli trpěliví. Je to zcela běžný proces. Nejjistější variantou je pražská organizace NAUTIS, která se jako jediná v ČR specializuje na diagnostiku autismu i v dospělém věku. Diagnostika je však placená a čeká se na ni více než 6 měsíců.
Nautis:
Objednání diagnostiky
Šárka Skřivánková, odborná asistentka
diagnostika.nautis@nautis.cz, +420 606 729 672
Libocká 40, 162 00 Praha 6 – Liboc
Zdroj: https://nautis.cz/portfolio/cz/diagnosticke-vysetreni

Soukromá klinika LOGO s.r.o.
pobočky v Praze a Brně nabízí také služby klinického psychologa včetně diagnostiky
https://www.moje-klinika.cz/klinicka-psychologie
Fakultní Thomayerova nemocnice Praha
oddělení klinické psychologie nabízí diagnostické služby
Mgr. Jana Kříhová Podzemná
tel.: 261 083 131, 730 812 817
https://www.ftn.cz/ambulance-psychologicka-pro-dospele-493/

Aditea Praha
Aditea je centrum osobního rozvoje, které nabízí mimo jiné poradenství v oblasti autismu a jeho diagnostiku. Více informací na stránkách níže:
http://aditea.cz/
Přikládáme také odkaz na pražskou nemocnici Motol – i zde se můžete zkusit zeptat: http://www.fnmotol.cz/kliniky-a-oddeleni/spolecna-pracoviste/oddeleni-klinicke-psychologie/
Organizace AUT-centrum v Praze nám doporučila PhDr. Magdalenu Nováková, tel. 737 740 350, paní doktorka nyní nové klienty nepřibírá.

Až se budete obracet na klinické psychology nebo psychiatry, je důležité se ihned na úvod hovoru zeptat, zda diagnostikují autismus i u dospělých osob a pokud ne, zda by byli tak laskaví a mohli Vám doporučit nějakého kolegu. Doporučujeme znova komunikovat telefonicky.

V případě dalších otázek se prosím ozvěte.

Krásné dny přeje
Veronika Frachová.

Barbara

Dobrý den,
Mohla bych vás poprosit o kontakt na PAS vyšetření pro dospělé v Ostravě.
Mám podezření na autistické spektrum od sebe i ostatních již pár let.
okud jsem žila v dlouhodobém vztahu, neřešila jsem to, protože jsem měla svého "asistenta". Nicméně nyní, kdy si musím život dát dokupy úplně sama, zjišťuji jak moc mne mé spektrum ovlivňuje na běžné úrovni fungování. A vzhledem k tomu, že musím být funkční, tak mně můj stav momentálně jen dostává do těžkých depresí ve kterých se nechci zacyklit…
Moc děkuji.
Barbara

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den,

Děkujeme za vaší důvěru s jakou se na nás obracíte. Do emailu jsem Vám zaslala seznam odborníku, kteří dělají diagnostiku v Ostravě a okolí.

V případě dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.
Držím palce.

S pozdravem,
Veronika Frachová.

Jirina

Dobrý den,

Chci se zeptat, kde kromě Nautis (strašně dlouhá čekací doba) se provádí diagnostika PAS u dospělých? Jsem psychiatrickým pacientem, trpím poruchou osobnosti/ocd/depresi. Bohužel jsem nějakou větší diagnostiku nikdy neměla. Většinou slo o ukázku Rorschachovo testu a povídání, což si myslím, není plně dostacujici vyšetření k diagnóze.
Jsem z Plzně, nejlepší by bylo něco v okolí. Bohužel jsem už nešťastná a nevím kudy kam. Nikdy jsem nevěděla, že např bolest na dotyk může být jedním z projevem. Po skoro 25 letech mi došlo, že věci, které jsem pokládala za normální úplně normální nejsou.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den,

Věřím, že někdy objednat se na diagnostiku je dost obtížný úkol. Co se týká Prahy můžeme doporučit soukromou kliniku – Soukromá klinika LOGO s.r.o.
má pobočky v Praze i v Brně a nabízí také služby klinického psychologa včetně diagnostiky
https://www.moje-klinika.cz/klinicka-psychologie. Dále diagnostiku nabízí FN Thomayerová v Praze: Fakultní Thomayerova nemocnice Praha
oddělení klinické psychologie nabízí diagnostické služby
Mgr. Jana Kříhová Podzemná
tel.: 261 083 131, 730 812 817
https://www.ftn.cz/ambulance-psychologicka-pro-dospele-493/
Dále: Aditea Praha
Aditea je centrum osobního rozvoje, které nabízí mimo jiné poradenství v oblasti autismu a jeho diagnostiku. Více informací na stránkách níže:
http://aditea.cz/

Co se týče odborníků v Plzni:
Organizace ProCit v Plzni pracuje s lidmi s autismem do 26 let, někdy i se staršími.
Mgr. Lenka Vaňačová (tel. 777 700 768) nám poskytla následující tipy.
http://www.autismusprocit.cz/

Mgr. et Mgr. Iveta Týblová
http://www.autismusprocit.cz/personalni_zajisteni_tyblova.html
Paní psycholožka pracuje v organizaci ProCit, primárně s dětmi, ale podle informací částečně i s dospělými, doporučujeme poptat se na možnost diagnostiky AS v dospělosti.

Psychoordinace Smrková
V této ordinaci pracuje několik psychiatrů a psychologů, provádějí také diagnostiku u dětí i dospělých.
https://www.psychordinace.cz/

Doporučuji však odborníky obvolat a pozjišťovat (mailem nedoporučuji), zda diagnostiku u dospělých provádějí, popř. zda mohou doporučit někoho jiného. Prosím o trpělivost, psychologové mívají v této době plné kapacity, určitě ale hledání nevzdávejte, je to běžný proces.

Držíme palce a snad se Vám podaří najít toho pravého odborníka.
S pozdravem
Frachová Veronika

Lidy

Dobrý den, již delší dobu mám podezření na Aspergerův syndrom. Chtěla bych se zeptat, kde je možná diagnostika PAS v Ostravě pro dospělé a jestli je to zdarma nebo za nějaký poplatek. Dále bych se ráda zeptala, jak je to s řidičským průkazem u lidí s AS. Řidičský průkaz již mám, tak se chci zeptat, jestli by mi ho mohli vzít. Na internetu jsem našla různé názory. Moc děkuji.
Lidy

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den, Lidy.

děkujeme, že jste se svým dotazem obrátil právě na nás.
Diagnostika může probíhat pouze u klinického psychologa či psychiatra a pokud má daný odborník smlouvu s Vaší pojišťovnou, byla by Vám diagnostika proplacena. Většinou doporučujeme na Ostravsku:

SPC ZŠ Kpt. Vajdy —- diagnostika studentů až do 26 let (nestudující nechtějí)
— obj. doba do 3 měsíců
http://zskptvajdy.cz/index.php/specialni-pedagogicke-centrum/uvod

PhDr. Olga Rutová — diag. dospělých, vezme do pořadníku na čekačku
— čtvrt až půl roku
http://olgarutova.webmium.com/#utm_source=search.seznam.cz&utm_medium=ppd&utm_content=premise_link_firmy&utm_term=olga%20rutov%c3%a1&utm_campaign=firmy.cz-12853177

HAVÍŘOV (Hradilová nebo Vaculíková)
PhDr. Olivíe Hradilová — diag. dospělých
— do půl roku, ale občas se uvolní místo a když se do toho člověk strefí, vezme velmi rychle, dá se uprosit na volné „místečko“, pokud má
https://www.znamylekar.cz/olivie-hradilova/psycholog/havirov

PhDr. Anděla Vaculíková – dospělí
– termín do 3 měsíců
http://www.psycholog-vaculikova.cz/

S ŘP je to momentálně tak, že pokud je diagnostikována porucha autistického spektra, ŘP dle zákona je držiteli odebrán.

Snad jsem odpověděla na vše,
přeji hodně štěstí, Veronika Frachová.

20_mija_02

Dobrý den, je mi 19 let a už od dětství bojuju s úzkostmi, nízkou sebedůvěrou a dalšími psychickými problémy, které u mě vyústily v sebepoškozování a slabší formu poruchy příjmu potravy. Vždy jsem se se svými obtížemi snažila vyrovnat sama, jenže v poslední době jsem měla více stresu (maturita, autoškola) a naprosto jsem se složila. Dokonce jsem chtěla spáchat i sebevraždu, nakonec k tomu však nedošlo a raději jsem se rodičům přiznala se svými problémy, neměli ani tušení čím si procházím.

Začala jsem si hledat informace o svých problémech a narazila jsem na informace o poruchách autistického spektra. Nejprve se mi to zdálo hloupost, ale po hlubším hledáním, jsem se našla v mnoha symptomech spojených s ženským autismem. Začínám si říkat, že spolužačka, která mi dala přezdívku Sheldon, na to kápla.

Mohl/a byste mi prosím doporučit nějakého odborníka (z Opavska příp. Ostravy) na toto postižení, který by byl ochoten to se mnou probrat a zjistit zda moje problémy nejsou zapříčiněny touto nemocí? Zároveň bych se chtěla zeptat jestli nevíte, na koho bych se měla obrátit se svými úzkostmi atd. Psycholog, psychoterapeut, psychiatr?

Mockrát děkuju, Mija

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den,

odpověď včetně seznamu na odborníky naleznete v soukromé zprávě.

Veronika.

Gabriela

Dobrý den,
léčím se na psychologii a paní psycholožka se mnou souhlasí, že mám velké známky autismu a doporučila test. Ona sama ho ovšem pro dospělé neumí. Odkázala mě najít psychologa který to umí, či do Nautisu, ovšem tam je čekací doba 24 měsíců a navíc nemám tolika peněz na testy. Jsou nějací psychologové v Libereckém, Ústéckém či Královehradeckém kraji, klidně i Středočeském kraji, kteří testy na autismus u dospělého umí provést? Hledala jsem, ale nenašla.
Děkuji!

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den,

děkujeme, že jste se obrátila na nás. Zašlu vám na email dokument se seznamem oborníků v těchto krajích.
Držím palce, s pozdravem Veronika Frachová.

Kateřina

Dobrý den,
mohu taktéž poprosit o kontakty na odborníky v těchto krajích?
Děkuji 🙂

Lukáš

Dobrý den, také prosím o zaslání seznamu odborníků pro diagnózu AS u dospělých v Jihomoravském a Zlínském kraji. Předem moc děkuji, Lukáš

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den, Lukáši.

Seznam odborníků jsme Vám zaslali na váš email.

Mějte se hezky, s pozdravem Veronika.

Veronika

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jestli nemáte kontakt na klinického psychologa nebo psychiatra v Brně, který se zabývá diagnostikou Aspergerova syndromu v dospělém věku. Děkuji moc za odpověď.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
editor

Dobrý den,

informace ohledně diagnostiky a seznam odborníků Vám zašlu na Váš e-mail.

Přeji hezký den
Dominika Šoustková

Petr

Dobrý den,
mohu také poprosit o kontakty kde je možné udělat diagnostiku AS v dospělosti v Brně?
Moc děkuji za odpověď.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den,
posílám Vám seznam odborníků na mail.
S pozdravem
Helena Břusková

Karolína Harantová

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli nemáte kontakt na psychology nebo psychiatry v Praze, kteří se zabývají diagnostikou Aspergerova syndromu u dospělých.
Předtím jsem k psychologovi a k psychiatrovi chodila kvůli úzkostem a depresím, ale nikdy se téma Aspergerův syndrom nenadhodil. Poslední dobou, co se o daný syndrom zajímám, tak mi do toho začalo zapadat moje chování, a to jak se cítím. Přijde mi zvláštní, že to můj psychiatr nebo psycholog dříve nikdy nenadhodili. Může to být nějak možné, že to odborníci někdy nepoznají u pacienta? Nebo se tím často nezačnou zabývat u pacienta?
Dělala jsem si navíc několik online testů, a u každé bylo podezření na Aspergerův syndrom, tak bych spíš chtěla raději už vědět, jestli teda jsem nebo ne nebo jestli mám jenom nějaké rysy.

S pozdravem
Karolína Harantová

Alena

Dobrý den,
chtěla bych Vás také poprosit o seznam psychologů, popř. psychiatrů v Moravskoslezském kraji, kteří diagnostikují PAS u dospělých. Jsem u pojišťovny 205, ale kdyby nebylo zbytí, vyšetření bych si uhradila sama, pokud by částka nebyla příliš vysoká. Zatím se mi podařilo kontaktovat AMKP Ostrava a PhDr. Olgu Rutovou, obě ale měly plné kapacity. Pokud mi doporučíte psychiatry, bylo by příhodné, kdyby se rovněž specializovali na ADHD, které mám již diagnostikované, abych mohla rovnou přejít od své aktuální psychiatričky, která bohužel nemá na oblast neurovývojových poruch specializaci. Je mi 22 let a jsem studentka VŠ.
Mockrát děkuji.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Odpověď jsem Vám poslala na Váš email.
S pozdravem
Kateřina Procházková

Petra

Dobrý den, bude mi 21 let a myslím si, že patřím do spektra i dle toho, co mi přátelé říkají, chci se nechat diagnostikovat, mohli byste mi prosím poslat seznam psychologů/psychiatrů v Pardubickém/Středočeském kraji?
Psychiatricčka mi diagnostikovala ADD, ale nevím, kolik je na tom pravdy…
Děkuji Vám.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den,
děkujeme za dotaz, odpověď Vám zasílám v emailu.
S pozdravem
Helena Břusková

Patrik

Dobrý den, mohl bych také poprosit o nějaký kontakt na diagnostiku Aspergeruova syndromu v Ostravě? Děkuji mockrát

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Kateřina Procházková

Dobrý den,
Děkujeme za komentář. Odpověď na něj najdete ve své e-mailové schránce.
S pozdravem
Kateřina Procházková

Nikol

Dobrý den,
Po dlouhém zkoumání, pročítání a dělání PAS testů, mi bylo silně doporučeno vyhledat někoho, kdo mi poskytne oficiální diagnózu PAS. Vzhledem k tomu, že jsem žena (22), je mi jasné, že bude těžší najít někoho, kdo mi diagnózu poskytne. Pohybuji se v Brně a Zlíně, ale nebraním se tomu někam dojet. Vzhledem k tomu, že jsem studentka, byla bych ráda, kdyby sezení bylo proplacené pojišťovnou (111). Mohla bych poprosit o kontakty na někoho vhodného?
Děkuji moc předem ◡̈

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den,
děkujeme za dotaz, odpověď Vám zasílám emailem.
S Pozdravem
Helena Břusková

Maya

Dobrý den, brzy mi bude 18 a již delší dobu mám podezření na Aspergerův syndrom. Vlastně odjakživa jsem si myslela že jsem prostě "jiná" a prvních deset let svého života jsem žila v přesvědčení, že jsem mimozemšťan – byla jsem absolutně přesvědčena, že mně někdo prostě vzal z mojí planety a odhodil na Zemi. V 16 jsem si přečetla o zkušenostech žen s autismem, hlavně těch později diagnostikovaných – a najednou to všechno kliklo, a já zjistila, že to vlastně všechno dává smysl. Asi poprvé v životě jsem v něčem viděla mé zkušenosti.

Mámě to je trochu jedno, i když uznala že ve spoustě informací vidí mně a i mně v dětství – podle ní je to teď už jedno, protože stejně mám už od dětství diagnózu ADHD. I když mi slíbila psychiatra, nikdy na to nedošlo. I školní psycholožka mi doporučila ať s mámou najdeme někoho, kdo se autismem zabývá a poskytne mi oficiální diagnózu – máma i já jsme dělaly testy, četly články a dávalo to smysl. Ale nakonec prostě nic. Od ní asi nic moc už nečekám, proto hledám někoho, kdo mi diagnózu poskytne, až mi bude 18 a budu si alespoň něco moct zařídit sama. Nejlepší by bylo Brno nebo celkově Jihomoravský kraj, ale klidně bych cestovala i dál. Stojí to za to. Koukala jsem i na NAUTIS, ale ta čekací doba mně upřímně děsí.

Předem moc děkuji,
Maya

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte

Dobrý den Mayo,
děkujeme za Váš příběh a důvěru. Odpověď Vám zasílám emailem.
S pozdravem
Helena Břusková

Monika

Dobrý den,

moc prosím o kontakty, kam se můžu obrátit. Je mi 35 let, v rodině si myslím, že máme PAS (otec IQ 160, jeho otec 182, strýc také přes 160, potíže s pochopením sociálních interakcí atd.). Denně narážím na potíže plynoucí z komunikace, což vede k frustraci a větší míře vyčerpání.

Budu ráda za kontakty (Moravskoslezský nebo Olomoucký kraj) a postup. Zkoušela jsem Nautis, ale tam je neskutečná čekací doba a není to zrovna levné vyšetření. Také uvítám literaturu nebo test, kde bych orientačně zjistila, jak to se mnou je.
Děkuji a přeji příjemný den.

Monika

Jiří

Dobrý den,
je mi 46 let. Jsem psychicky nemocný, dg. Generalizovaná úzkostná porucha.
Domnívám se, že mnohé potíže jsou spouštěny neřešeným autismem.
Diagnózu PAS považuji důležitou pro sebe a mých 5 dětí, aby měly možnost případné projevy podchytit co nejdříve.

Zašlete mi prosím kontakty na vyšetřovací odborníky PAS, nejlépe z oblasti Ústí n. Labem, Česká Lípa, Liberec.
Jsem od České Kamenice, příznivá je pro mě též Praha.

Děkuji.

Přeji pěkný den, Jiří

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Kateřina Procházková

Dobrý den, pane Jiří,
děkujeme za komentář. Seznam diagnostiků Vám obratem pošleme na e-mail.
S pozdravem a přáním pěkných letních dní
Kateřina Procházková

Anastasiia

Dobrý den,
je ještě relevantní diskuze na toto téma?

Mám podezření, že bych mohla mít Aspergerův syndrom.
Mám stejné problémy jako ostatní účastníci diskuse.
chtěla bych se zeptat, zda mi můžete poradit nějakého psychologa ve Brně nebo blízkém okolí, kdo diagnostikuje autismus? A také který má zkušenosti s diagnostikou autismu u dospělých žen.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Kateřina Procházková

Dobrý den,
ano, téma diskuze je stále relevantní. Na Vámi uvedený e-mail zašlu odborníky z Brna a okolí, kteří se diagnostice věnují.
S pozdravem
Kateřina Procházková

Tereza Fačkovcová

Dobry den,
synovi byla na jare diagnostikovana PAS. V posledni dobe zacinam mit podezreni na PAS ci ADHD u sebe. Prosim take o zaslani seznamu klin. psychologu a psychiatru v Usteckem a Karlovarskem kraji.

Predem dekuji.
Tereza

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Kateřina Procházková

Dobrý den,
děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte. Vámi požadované informace budou zaslány na e-mail, který jste uvedla.
S pozdravem
Kateřina Procházková

Sofie

Dobrý den,
Celý život mám mnohem větší potíže s komunikací s lidmi a vykonáváním běžných činností než většina lidí, před 3 lety na psychiatrické klinice bylo podezření na PAS.
Nyní, když je mi 20 let a jsem nezávislá na rodičích, jsem si uvědomila, že je možnost si nechat diagnostikovat (nikdo v rodině nebere duševní poruchy a psychiatry vážně), ale nevím, kam se v Praze obrátit.
NAUTIS pro mě bohužel není možný, je příliš drahý a vyžaduje k diagnostice vaše rodiče nebo kamarády (pro mě také není možné).
Toto je jediné fórum, které jsem našla, kde se mohu na toto téma zeptat.
Chtěla bych se zeptat, jestli znáte nějaké psychiatry nebo centra v Praze, která se zabývají diagnostikou poruch autistického spektra u dospělých?

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Kateřina Procházková

Dobrý den,
děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte. Seznam diagnostiků pro Prahu a okolí zašleme na Vámi uvedený email.
S pozdravem
Kateřina Procházková

Adéla

Dobrý den,
mám podezření, že bych mohla mít autismus. Jednou to přítel nadhodil a od té doby si na sobě všímám mnohých příznaků. Vždycky jsem se cítila, že nikde nezapadám, mám problémy komunikovat a fungovat pro mě v normálním životě je obtížnější než pro ostatní lidi. Četla jsem si o problémech žen s PAS a moje zkušenosti jsou téměř totožné. Bylo mi diagnostikováno OCD a později úzkostná porucha, psycholožce ke které jsem docházela jako malá jsem však mnoho svých problémů, zejména těch souvisejících s mými problémy ovládat emoce, zatajila, protože jsem se zkrátka styděla. Také jsem se dočetla, že doktoři u žen často přehlížeji příznaky AS či vysokofunkčního autismu, tak bych se chtěla zeptat, s kým bych se mohla poradit ohledně diagnózy a jak taková diagnóza probíhá, a jestli jsou na Moravě, ideálně v Moravskoslezském kraji nějací odborníci.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Beata Herciková

Hezký den,

děkujeme Vám za důvěrou s jakou se na nás obracíte.
Stanovení diagnózy Aspergerova syndromu v dospělém věku není až tak výjimečnou záležitostí, v dnešní době takových případů přibývá.
Standardním postupem je návštěva klinického psychologa (popř. psychiatra), který na základě psychologických testů určených k diagnostice Aspergerova syndromu a také získaných údajů z rozhovoru s Vámi po jednom až třech sezeních určí přesnou diagnózu. O individuálním postupu Vás ale bude určitě zvolený odborník předem informovat.

Seznam diagnostiků pro Moravskoslezský kraj jsem Vám spolu odpovědí zaslala na uvedený e-mail.

S pozdravem a přáním příjemně strávených svátků

Beata Herciková

Rudolf Suchý

Dobrý den,

už delší dobu mám podezření, že bych mohl mít PAS. Mohl bych podobně jako ostatní poprosit o zasláni seznamu klinických psychologů a psychiatrů v Praze.

Předem mockrát děkuji.
Rudolf

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Beata Herciková

Hezký den, pane Rudolf.

Děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte.
V tuto chvílí se zájem o diagnostiku v dospělosti zvyšuje, z tohoto důvodu máme vytvořený seznam odborníků, kteří se dospělým věnují.
Seznam Vám zasílám na Váš uvedený e-mail.

Beata Herciková

Štěpánka Smělíková

Dobrý den,
chtěla bych vás poprosit o zaslání kontaktů na odborníky, kteří provádí diagnostiku PAS v dospělosti ve Zlínském a Jihomoravském kraji.
Ještě bych se chtěla zeptat, jestli se kvůli diagnóze PAS odebírá řidičský průkaz?
Předem moc děkuju a přeju hezký den.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Kateřina Procházková

Dobrý den,
děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte. Vámi požadované kontakty posílám na uvedený e-mail.
S pozdravem
Kateřina Procházková

Michaela

Dobrý den,

již nějakou dobu přemýšlím, jestli stojí za to, zjistit o sobě věci, které tak člověk trochu tuší. Jelikož je mi již skoro čtyřicet a životem nějak proplouvám, říkám si, jestli vědět to jistě něco změní. Jenže mám již osmiletého syna, který je stejně "divný", jako jsem byla já a někdy si říkám, že by bylo dobré celý problém lépe pochopit a naučit se s ním pracovat a ne přistupovat k tomu stylem našich rodičů "mlč a snaž se být jako ostatní". Proto jsem Vás chtěla poprosit o nějaký kontakt na psychologa/psychiatra, který má zkušenosti s ženským Aspergrem, na kterého bych se mohla když tak obrátit. Všimla jsem si výše zmiňovaných kontaktů na Ostravu a Havířov, ale i tak jsem se chtěla zeptat, zdali není třeba někdo ve Frýdku-Místku a jeho okolí.
Předem děkuji za odpověď.
Michaela

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Beata Herciková

Hezký den, paní Michaelo.

Velice si vážíme důvěry, se kterou se na nás obracíte. V tuto chvíli je poptávka po odbornících, kteří se specializují na diagnostiku v dospělosti stále častější a moc ráda Vám seznam odborníků pošlu na Vámi uvedený e-mail.

Beata Herciková

Nikol

Dobrý den, mohla bych poprosit o seznam odborníků v Brně na diagnostiku PAS u dospělých žen kteří mají zkušenosti se sociálními poruchami.
Díky 🙂

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Beata Herciková

Hezký den, paní Machálková.

Děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte.
Seznam odborníků Vám zasílám na Vámi uvedený e-mail.

S přáním krásného dne

Beata Herciková

Nenašli jste, co hledáte?
Zeptejte se našich odborníků

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte