témaDítě s PAS ve speciálním školství2

Zde můžete klást dotazy a diskutovat nad tím, zda dítě s PAS (každé je individuální a je důležité brát v potaz také míru postižení) patří do speciálního školství, či je výhodná integrace.

Monika Valachová

Dobrý den, můj syn je autista, má 15 let. Celou dobu chodil na základní školu měl asistenta. Od září má přejít na Zvláštní školu. Se synem jsem hodně pracovala, abych ho na Základní škole udržela, bohužel syna tam nechtějí. Chci se zeptat jestli mají děti se Zvláštní školou nějakou budoucnost. A jestli bych neměla nárok na příspěvek na péči. Děkuji za odpověď Valachová.

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte
Mgr. Tereza Šimečková
průvodce, psycholog

Dobrý den,
děkujeme za důvěru, s kterou se na nás obracíte.
Co se týče budoucnosti Vašeho syna, pokud máte na mysli pracovní zařazení, existuje tzv. podporované zaměstnávání, které je určeno pro osoby, jejichž schopnosti získat a zachovat si zaměstnání jsou z různých důvodů omezeny do té míry, že potřebují individuální dlouhodobou a průběžně poskytovanou podporu poskytovanou před i po nástupu do práce. Jedná se o časově omezenou službu určenou lidem, kteří hledají placené zaměstnání v běžném pracovním prostředí. V rámci podporovaného zaměstnávání existuje možnost získat pracovního asistenta, který pomáhá klientům přímo na jejich novém pracovišti najít nejvhodnější způsob komunikace, získat dovednosti a návyky potřebné k výkonu práce.
Co se týče Vaší další otázky, tedy příspěvku na péči, je vždy určen osobám, které potřebují pomoc jiné fyzické osoby při zvládání základních životních potřeb v rozsahu stanoveném stupněm závislosti podle zákona o sociálních službách, přičemž při posuzování stupně závislosti osoby se hodnotí schopnost zvládat tyto základní životní potřeby: mobilita, orientace, komunikace, stravování, oblékání a obouvání, tělesná hygiena, výkon fyziologické potřeby, péče o zdraví, osobní aktivity a péče o domácnost (neposuzuje se u osob do 18 let). O příspěvek můžete zažádat vyplněním formuláře níže, na základě kterého Vám bude přidělen sociální pracovník, který provede tzv. sociální šetření v přirozeném prostředí Vašeho syna, tedy u Vás doma a také posudkový lékař, který posoudí zdravotní způsobilost syna.
https://formulare.mpsv.cz/oksluzby/cs/form/edit.jsp?FN=PnP140101551&CMD=EditForm&SSID=1xLTtJa.b83f6lzaQBg~jywlHBIYmOLY
Více informací naleznete na internetu https://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek.
V případě dalších dotazů se na mne neváhejte obrátit.
Krásný den přeje

Mgr. Tereza Šimečková

Průvodce v projektu „Průvodcovství a síťování rodin s dětmi s autismem“
Tel. 725 937 789, email: simeckova@mikasazs.cz

Nenašli jste, co hledáte?
Zeptejte se našich odborníků

pro zapojení do konverzace se zaregistrujte / přihlašte