Noc důstojnosti

Pietní akce pro uctění památky Doroty Šandorové, klientky jindřichohradeckého domova pro osoby s postižením, která byla v noci z 6. na 7. ledna 2021 zabita pracovníkem v přímé péči. Pietní akce slouží také k připomenutí situace všech lidí s mentálním postižením, kteří jsou ohroženi nevhodným nastavením českého systému sociálních a zdravotních služeb

Noc důstojnosti v Ostravě je součástí celostátní akce Noc důstojnosti, kterou pořádají Děti úplňku.

Proč se sejdemePietní akt

Dorota Šandorová

Dorota byla klientkou jindřichohradeckého pobytového zařízení pro osoby s mentálním postižením. V noci z 6. na 7. ledna 2021 byla na noční službě zalehnuta pracovníkem, který jí zkroutil ruce a plnou silou tlačil na hrudník.

Dorota upadla do bezvědomí, udusila se…

Vzpomínka na oběti

Smrt Doroty byla vyústěním dlouhodobého týraní a narušování důstojnosti klientů. Bohužel se nejedná o ojedinělý případ. Ty se začínají objevovat skrz zařízení sociálních i zdravotních služeb.

Vzpomeňme tímto na všechny oběti špatně nastaveného systému péče v České republice.

Požadavek na adekvátní podporu

Vyjádřete spolu s námi a dalšími organizacemi v České republice požadavek na důstojný život a adekvátní podporu v přirozeném prostředí pro všechny osoby s postižením – tak jak jej garantuje mezinárodní Úmluva o právech osob se zdravotním postižením.

 

Systémové změny

Podpořte spolu s námi požadavek na systémovou změnu, která bude myslet jak na důstojný život osob s mentálním postižením a autismem, tak také na adekvátní podporu pečujících, neformálních i těch profesionálních.

Program pietní akce

Pietní setkání

Pietní setkání proběhne 6. 1. 2023 v 17 hodin na Prokešově náměstí 8 v Ostravě, před budovou Nové radnice.

Zapálíme svíčku, uctíme památku Doroty a dalších obětí minutou ticha, vyslechneme pár písní a přidáme se k výzvě vládě k řešení této situace.

Pochod

Po pietní akci se vydáme od Nové radnice po ul. 30. dubna, Přívozská, skrze Husův sad na ul. Poštovní a dojdeme na Masarykovo náměstí.

Zde pietní setkání ukončíme v 18:30.

Informace o příběhu Doroty

Kdo zabil Dorotu Š.?

Článek Petra Třešňáka v Respektu ze dne 21. 11. 2022 vyvolal mnoho otázek v oblasti nastavení péče o osoby s mentálním postižením a autismem v České republice.

Seznamte se s celým příběhem zde (článek je volně dostupný)

Případně si jej můžete poslechnout jako Podcast „Týrání lidí s mentálním postižením v ústavech je systémový a dlouhodobě neřešený problém„.

Třešňák: Lidé s mentálním postižením zažívají týrání. Smrt Doroty je selháním systému

Článek Lidé s mentálním postižením zažívají týrání. Smrt Doroty je selháním systému o selhávání systému a nedostatečné podpoře osob s mentálním postižením a autismem si můžete pustit jako video v rámci Hospodářských novin.

Reportáž 168
Stát uznal systémový problém

Podcast Respektu o uznání problému v systému péče  lidi s mentálním postižením a nadějí v hledání řešení si můžete poslechnout zde.