Díky vám můžeme pomáhat třeba Veronice Michalovi Kristýně Tomášovi

Příběhy našich klientů jsou plné emocí. Dokáží člověka dojmout, přimět k zamyšlení a nakonec i vzbudit nekonečný obdiv nad tím, jak obrovské pokroky každý z nich udělal. Na těch máte velkou zásluhu i vy. Děkujeme za podporu.

Veronika Michal Kristýna Tomáš

Dopřejte rodinám odpočinek dětí s autismem

Verča je pětiletá slečna s poruchu autistického spektra a ADHD. Je velmi živá a veselá, ráda vyhledává společnost. Díky autismu však neumí navazovat kontakt, nemluví. Když se jí něco nelíbí a je v nepohodě škrábe se do ruky, plácne sebou o zem a kope kolem sebe. Není nevychovaná – je autistická.
Verča by potřebovala společnost dalších dětí, potřebovala by někoho, kdo by jí nahradil babičku, dědu, tetu, strejdu, byl jí oporou a průvodcem v našem běžném světě. Máte volný čas? Chcete jej trávit smysluplně? Poznat nové věci? Podívat se na svět jiným pohledem? Staňte se hostitelem!!!

Z klece až do obchoďáku. Michal to dokázal

25letý Michal trpí těžkým mentálním postižením, autismem a dětskou mozkovou obrnou. Než v roce 2009 navštívil náš stacionář, žil v podstatě zavřený v kleci. Michalovo chování je totiž problémové natolik, že si s ním dlouho nikdo nevěděl rady. Pečlivě si hlídá svůj prostor, nemá rád malé uzavřené místnosti a příliš cizích lidí kolem sebe. Když se mu něco nelíbí, dokáže být velice agresivní.

S Michalem jsme však za 10 let práce udělali obrovské pokroky. Ač stále potřebuje svůj vyhraněný prostor, je mnohem mírnější a umí si říct, co potřebuje. Chodíme na procházky do okolí a Bělského lesa, jezdíme městskou hromadnou dopravou, navštěvujeme obchodní centra i restaurace. Michal miluje společné akce – těší se na Mikuláše, na výlety i smažení vajíček. Je na něm vidět, že je spokojený. Už nemusí žít v kleci.

Dřív jen křičela. Dnes je Kristýna konečně spokojená

25letá Kristýna trpí středně těžkou mentální retardací, autismem a hluchotou. Komunikace pro ni byla odjakživa velmi obtížná, což vedlo k rozvoji problémového chování. Když nebyla spokojená, dala to najevo křikem, boucháním a rozbíjením věcí kolem sebe.

Po třech letech v denním stacionáři začala Kristýna komunikovat pomocí obrázků a fotek. Dokáže si říct o cokoli, což výrazně zlepšilo její vztah k okolí. Dnes už je Kristýna o poznání klidnější a s radostí se věnuje svým největším koníčkům – focení a natáčení videí.

Špatná nálada? Bude bouřka, oznamuje Tomáš

Tomáš trpí atypickým autismem, ADHD a pohybovou dyskartinací. Brzy oslaví 30. narozeniny. Odmalička se o něj stará babička, která ho také před pěti lety přivedla do denního stacionáře. Od té doby Tomáš udělal velké pokroky. Když na něj jde špatná nálada, umí nám to říct. „Bude bouřka,“ oznámí.

Tomáš se naučil také zvládat svou agresi a mírnit vztek. Pomáhají mu v tom zdánlivé maličkosti – videa v tabletu, drátek nebo lámání plastových ramínek, kterým dokáže dát pěkně zabrat. Nevadí nám to, dřív totiž Tomáš ubližoval sám sobě. Jsme rádi, že už to nedělá. Raději pořídíme zásobu ramínek.

Co by byly naše
příběhy bez těch
vašich?

Organizaci MIKASA vnímáme jako významnou neziskovku, která jako jediná v ostravském regionu poskytuje služby mladým lidem s autismem, mentálním postižením a problémovým chováním. Naše cesty se propojily v roce 2014 a od té doby jsme jejími hrdými partnery.

Pečlivě si vybíráme, jaké neziskovky podpoříme. Kvalitní služby jsou pro nás prioritou. Zároveň umíme ocenit, když lidé o své práci přemýšlejí, dokáží se na věc podívat kriticky a tím posouvají celou organizaci dál. MIKASA tohle do puntíku splňuje.

Vážíme si lidí, kteří mají odvahu hledat řešení nelehkých problémů, nebojí se rizika a zároveň dovedou ve své snaze vytrvat. Neziskovku MIKASA přesně takoví lidé tvoří, proto ji od roku 2017 podporujeme v programu Spolu do života.

A o nás už jste slyšeli?

darujte prosímVaše pomoc je důležitá

Každodenní péče o klienty je velice nákladná a bez vašich laskavých darů by vůbec nebyla možná. Děkujeme za podporu, která lidi s autismem, těžkým mentálním postižením a více vadami navrací z klecí zpět do společnosti a umožňuje jim i jejich rodinám žít spokojený život. Jsme vám nesmírně vděční.